Eric de Oliveira vine în această seară la Smiley TV de la 23:15!

Ediţie specială în această seară la GSP TV! Cu 9 goluri marcate pentru Gaz Metan Mediaş în acest campionat, Eric vine să facă spectacol la Smiley TV. Brazilianul care vorbeşte fluent română e pregătit să plece acasă, în Brazilia, cu ţuică românească pentru a petrece Crăciunul şi Revelionul alături de familie.


Ce zice Eric despre fotbalul românesc, cum comentează cele mai tari faze din campionatul intern, dar şi despre cum comentează un transfer la Rapid sau CFR Cluj, aflaţi în această seară de la 23:15 într-o ediţie specială a Smiley TV

3 comentarii:

 1. SCRISOARE DESCHISA CATRE CONSILIUL DE ADMINISTRATIE AL FC-GAZ METAN MEDIAS.

  In primul rand un salut de la un fan GM-Medias,din Irlanda!Va multumim pentru toate realizarile de pana acum,ne-ati facut fericiti si mandri de orasul nostru,de faptul ca suntem medieseni.
  In alta ordine de idei vreau sa va aduc la cunostinta niste idei care daca le luati in considerare si sunt utile,mi-ar produce o mare bucurie.Asadar echipa are un buget de 5Milioane de euro anual.Bani care intra si aduc inapoi,prin bilete si drepturi de televizare undeva la 1,5 MILIOANE de euro.Am mai castigat din vanzari de jucatori circa 2 milioane de euro in ultimii 2 ani(Curtean,Cristi Bud)Ar fi o ,,pierdere"anuala de 2,5 milioane de euro.
  Vin cu urmatorul calcul matematic;daca ati mari fondul de salarii cu 500.000 de euro anual,daca i-am da lui Eric(jucator fenomenal si tanar,care are in fata o cariera inca lunga)un salariu mai mare decat ii ofera orice alta echipa din Romania(valabil si pentru Cristi Pustai),dublat de aducerea unui varf de calitate(in paralel cu renuntarea la cateva,,ghiulele"ce trag jos bugetul clubului,fara a-si justifica banii prin prestatii pe masura)am putea prinde o cupa europeana.Va rog respectuos sa va ganditi ca banii suplimentari care i-ati aloca bugetului echipei s-ar intoarce inapoi din urmatoarele;
  1)O clasare in primele 5 echipe=200.000 euro in plus pentru drepturi de televizare
  2)Drepturi de televizare a meciurilor din cupele europene=200.000 de euro,un minimum minimorum
  3)200.000 de euro(9.000 spectatori la un meci X 15euro/persoana=135.000 euro)
  4)Eventuale prime de victorie =cateva sute de mii de euro
  REZULTAT-CONCLUZII;Am recupera mai multi bani din investitia in echipa,si in primul rand,NE-ATI ADUCE MULTA FERICIRE SI PRESTIGIE ORASULUI NOSTRU!(Sa nu mai vorbim cat le-ar creste cota jucatorilor)

  Daca un singur om(Bucsaru)a reusit(isi poate compara ,,potenta"financiara cu ROMGAZ-ul?),daca un oras de 25.000 de locuitori(Urziceni)a putut,de ce nu ar putea un oras de 60.000 de locuitori?
  De ce nu am putea deveni,,HOFFENHEIM"-ul Romaniei?

  Va multumesc pentru intelegere si sper ca veti lua in considerare argumentele logice si calculul rece,matematic,care imi da dreptate.
  CRACIUN FERICIT!

  RăspundețiȘtergere
 2. Eu sint un alt fan Gaz-metan din Irlanda si subscriu la majoritatea lucrurilor pe care le-ai exprimat in scrisoarea ta.Totusi mai sint citeva lucruri care as dori sa le mai specific.Sa nu uitam ca Romgaz-ul mai finanteaza pe linga echipa de fotbal si echipa de baschet,echipa a doua din liga3,tenis de masa si alte ramuri de sport care le mai avem in cadrul CS gaz-metan Medias.Toate aceste cheltuieli sint suplimentare iar ele trebuie sa se incadreze in cei 8%(profit) din fondul de sponsorizari pe care il are la indemina.Deci sponsorii nostri si daca ar dori sa finanteze mai mult n-ar putea mai mult de cei 8% de care vorbeam mai sus.In concluzie clubul de fotbal practic isi autofinanteaza poate jumate din cheltuieli,de aceea politica clubului este de a cumpara ieftin si a vinde scump.No sa vedem prea curind la gazu transferuri spectaculoase,o sa luam in continuare juc din liga2 ieftini si de perspectiva(pustai are un mare merit aici)sau juc care vin gratis.Bineinteles ar mai fi si alte cai de a ne rotunji bugetul la care sefii ar putea sa se gindeasca, de ex:atragerea de noi sponsori,infintarea unui fan-shop adevarat( nu cumi ii acum la cafe-bar)cu tricouri,fulare si tot felul de obiecte cu insemnele clubului,un marketing mai eficient.Sint sigur ca sint multi suporteri care si-ar mai cumpara dar nu au de unde.Un loby la nivel politic la cons judetean sa ajute si ei cu ceva ca doar reprezentam si judetul nu numai mediasul(vezi cazul Tg-mures,timis si altii).Sarbatori fericite la toti mediesenii de pretutindeni,la toti romani sa auzim numai de bine.Hai gazu, hai baietiii si forza lupii negri din ardeal!!!

  RăspundețiȘtergere
 3. Un management mai bun.Sunt cel putin 6-7 jucatori care sunt platiti degeaba.Cu acesti bani platesti 2 jucatori de top.Ar mai fi INCETAREA SPONSORIZARII ECHIPEI ,,GAZ METAN-CFR CRAIOVA".Tupeistul askenard Arad Berkovici(aka Radu Berceanu)a impus ca Romgaz sa-i sponsorizeze pe olteni.Avem un sibian la conducerea ministerului economiei(Ariton),ar putea sa ne sprijine in acest demers.Auzi aolo tupeu de oltean!Cum ar veni ca o echipa din Ardeal sa fie sponsorizata de ,,ROMPETROL-PLOIESTI" sau ONT-LITORAL CONSTANTA?Din profitul Litoralului,al Constantei, sa sponsorizam Mediasul!Cum ar suna?Cum ar reactiona ploiestenii sau constantenii?
  Dar cu ardelenii se poate,ca nu-s asa smecheri,sunt mai fraieri,nu-i asa?
  Latinii aveau o vorba; ,,Non multa sed multum"-adica e preferat calitatea in raport cu cantitatea.Mai putini jucatori,dar mai buni.Si mai bine platiti!Aici trebuie lucrat!
  Ar mai fi crearea unui departament de scouteri,,doi angajati care cunosc limba engleza(spaniola),care sa caute jucatori tineri si talentati in America de Sud,Asia,Cehia,Slovacia,Africa.Dar nu numai acolo!Sunt jucatori in ,,B"care pot fi promovati,ideea e sa-i vezi din timp,inaintea altora.Cazuri concrete;Cristi Bud-Salonta,Latlovevici-Moldova Noua,pepinierele de la Pitesti,Craiova,orasele mari care n-au echipe in,,A"-Baia Mare,Satu Mare,Turnu Severin,Iasi,Botosani,Suceava,Arad,Braila,Constanta,Slatina,Oradea,etc
  Si contracte mai ferme.Unui jucator de 19- 21 ani,cu calitati(cum ar fi Eric,la venirea in Romania)ar trebui sa i se faca contract pe 6 ani,nu sa-l crestem ca sa se bucure altii de el.
  Prietene gazist,ideea este ca INVESTIND MAI MULTI BANI,IN JUCATORI MAI PUTINI,DAR DE CALITATE SUPERIOARA,INTR-O ECHIPA ANGRENATA IN CUPELE EUROPENE,E MAI EFICIENTA FINANCIAR.EVENTUALELE CRESTERI SALRIALE AR PUTEA FI SUSTINUTE DIN PROFITUL ADUS DE PARTICIPAREA IN EUROPA.

  P.S.Eu stau in Kilkenny,tu unde stai in Irlanda?Poate ne cunoastem.Astept raspuns asap

  RăspundețiȘtergere

Gazistul are tot dreptul de a şterge comentariile.