Kups Kuopio 1-0 Gaz Metan Medias

Gaz Metan Medias a pierdut meciul tur cu KuPs Kuopio, dupa ce Venalainen a marcat unicul gol al partidei in minutul 16.

Gaz Metan Medias era prima echipa reprezentanta a Ligii I care incepea oficial sezonul 2011-2012. Mediesenii evoluau in turul 2 preliminar al Europa League, impotriva finlandezilor de la KuPs Kuopio, un adversar considerat accesibil pentru echipa antrenata de Cristi Pustai. Mediesenii nu au avut insa o partida usoara, incursiunile nigerianului Nwakaeme punand mari probleme apararii Gazului, care a parut mult prea imobila si deconcentrata pentru un meci cu asemenea miza. O asemenea incursiune a lui Nwakaeme a adus si primul gol al partidei,Venalainen deschizand scorul in minutul 16, chiar din pasa fratelui jucatorului Universitatii Cluj, Tony! Echipa noastra se trezeste, iar Hoban din 4 metri (’30) si Todea cu un sut in transversala (’44) au fost aproape de a restabili egalitatea pana la pauza. Ritmul scade in a doua repriza, mediesenii nereusind sa se apropie periculos de poarta lui Hilander. Salvarea putea veni de la Nissinen, care a fost aproape sa isi introduca balonul in proprie poarta (’64), iar echipa lui Pustai continua sa atace in valuri,ratand ocazii mari de gol , fara succes insa, pierzand in cele din urma cu scorul de 1-0 .

Returul partidei va avea loc la Medias, saptamana viitoare. KuPs Kuopio - Gaz Metan Medias 1-0 (1-0) Au marcat: Venalainen ‘16 Cartonase galbene: Nykanen ’37 / Bawab ‘70 Cartonase rosii: -. KuPs: Hilander - Karkkainen, Nissinen, Joenmaki, Balog - Nykanen, Holopainen, Venalainen - Ilo, Nwakaeme, Willliams (’57 Oravainen). Gaz Metan Medias: Plesca - Buzean, Fl.Lazar, Akaki (’43 Nicandro), R.Zaharia - A.Munteanu, Todea, Hoban, Pirvulescu (’61 C.Petre) - Eric, Bawab. Rezerve: Vîtcă, Roman, Liţu, Fl.Bratu, Bozeşan Antrenor: Cristian Pustai.

VOM REVENII CU IMAGINI SI DECLARATI !

3 comentarii:

 1. Nwakaeme ar putea fi un varf pentru Gaz Metan;rapid,puternic,tehnic.Daca fratele sau are loc in Romania,la Cluj,de ce nu ar veni si el aici? Problema este salariul!
  In rest,ca de obicei,varfurile nu si-au facut datoria,iar locul lui Eric e mijlocas avansat(in spatele varfurilor,NU VARF)!
  Parerea mea este ca finlandezii au fost mai pregatiti din cauza ca acolo sunt in plin campionat.
  GAZ METAN ARE NEVOIE DE MAI MULTE MECIURI PENTRU A-SI INTRA IN RITM PANA LA MECIUL RETUR
  HAIDE GAZUL,HAI BAIETII!

  RăspundețiȘtergere
 2. Williams ala ar face fata la noi .Eu zic ca jucatorii finlandezi sunt ieftini.Nu mai bine i dam lu asta vreo 6-7000 pe luna decat lui Bratu 10.000?sau cat ia el?

  RăspundețiȘtergere
 3. Pacat ca clubul nostru este impartit in 4
  Fotbal
  Baschet
  Popice
  Aeromodele
  Ca se baga foarte multi bani in baschet...era frumos sa avem un FC Gaz Metan nu un CS Gaz Metan... asta e...nu e de vina Horoba...Am fi cumparat si noi un Williams si un Dickson ;)

  RăspundețiȘtergere

Gazistul are tot dreptul de a şterge comentariile.