Widget powered by WhatstheScore.com

Gaz Metan s-a calificat mai departe

Echipa antrenată de Cristi Pustai a reuşit să acceadă în faza următoare a Cupei României, după ce s-a impus cu greu în deplasarea de la Brăila, scor 1-0.

Cu 5.000 de oameni în tribună, formaţia brăileană a rezistat cu brio în prima parte a jocului, profitând şi de cele două ocazii ratate de medieşeni.

Pustai şi-a mustrat probabil elevii la pauză, fiindcă la 3 minute de la ieşirea de la cabine, Frăsinescu a deschis scorul. În urma unui corner, jucătorul Gazului l-a învins pe Budur cu o lovitură de cap.

Chiar dacă, după primirea golului, echipa gazdă a asediat poarta medieşeană, până la final scorul a rămas acelaşi.

Stadion: Municipal (Brăila)

Arbitru: Emil Voicu (Bacău); Asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava) şi Vladimir Urzică (Piatra Neamţ)

Brăila: Budur – Bosoi, Călin, Dăniţă, Necoară – V. Stan, Olenic (Ndigwe ’46), M. Voicu, G. Costache – Borbely (Moise ’75), Henry (Pânzaru ’57).

Rezerve: Leu – Ndigwe, Pânzaru, Balaban, S. Moise, L. Ivan, Ad. Ştefan

Antrenor: Viorel Ion

Gaz Metan: Vâtcă – Frăsinescu, Ciucă, Muth, Buzean – R. Zaharia, Bozeşan, R. Avram, Pârvulescu (Gaspar ’69) – D. Roman, Liţu (Covaciu ’89).

Rezerve: Portnojs – Savin, Covaciu, Gaspar.

Antrenor: Cristian Pustai.