Gaz Metan pierde din nou cu Ploiesti

Vicecampioana din Ploiesti a făcut încă un pas spre calificarea în marea finală a Diviziei A, câştigând şi meciul al doilea din seria cu Gaz Metan disputat la Medias,scor 90-94 (18-22, 27-24, 15-24, 30-24) dupa ce in prima partida impunandu-se cu scorul de 87-85
Oaspeţii au început bine partida şi, cu Burlacu şi Santana în prim plan, autori a câte 7, respectiv 6 puncte (2×3), s-au desprins la 13-20 până în minutul 8. Medieşenii au strîns rândurile şi au replicat cu un run de 5-0 prin care au strâns situaţia la 18-20, pentru ca Drajko Albijanik să stabilească scorul primului sfert, 18-22.CSU Ploiesti a preluat din nou iniţiativa şi s-a dus la plus 11, fiind 23-34 în minutul 14, dar gazdele şi-au intrat în mână la aruncăriel din afara semciercului şi cu 4 astfel de reuşuite trecuet în cont au realizat un parţial de 22-12 în urma căruia tabela a indicat 45-46 la intrarea la vestiare.
Băieţii lui Ovidiu Teleaba şi-au continuat ascensiunea la revenirea pe parchet, desprinzându-se la 55-49, însă arma secretă a ploieştenilor din dubla aceasta dubla,Angel Santana a sunat trezirea pentru ai săi cu cinci punte consecutive pentru 55-54 şi formaţia vizitatoare a turat motoarele împingând scorul la 60-70 până la ultima pauză.
În sfertul al patrulea, Gaz Metan a alergat după reducerea diferenţei, însă nu s-a apropiat periculos pe tabelă în timp util, jocul curgând spre victoria vicecampioanei. Medieşenii au strâns uşor situaţia în ultimele secunde, însă răbufnirea lor nu a făcut decât să stabilească rezultaul final, 90-94.
La 0-2 la general pentru CSU Ploiesti terneul de luptă se va muta la sfârşitul săptămânii viitoare la Brazi.