CFR Cluj - Gaz Metan , astazi ora 21.30

Medieșenii au un obiectiv "îndrăzneț" pentru acest sezon de Liga 1, clasarea în primele șapte formații, iar primul pas spre realizarea acestui deziderat poate fi făcut chiar în prima etapă, când vor da piept cu campionii de la CFR Cluj. "Începe un campionat în care ne-am propus un obiectiv îndrăzneț, sper să reușim să îl și atingem. Jucăm la echipa campioană. Noi, ca de obicei, ne-am respectat adversarul cu care jucăm, însă pe teren va trebui să încercăm să păstrăm tradiția din ultimele sezoane. Adică, să venim cu punct sau puncte de la Cluj. Problema este că nu putem să îi folosim pe Buș și pe Bud în compartimentul ofensiv, este și normal. Din păcate, și Roman, în această săptămână, s-a accidentat. Să vedem, astăzi, dacă va relua pregătirile, pentru că două zile a făcut antrenamente separat. În rest, vechile accidentări, Nicandro, Bawab și Buzean", a declarat Cristian Pustai.

Preşedintele Ioan Horoba consideră că CFR Cluj are o forţă mai mare decât în sezonul trecut, când a ieşit campioană: "Echipa e mult mai intărită şi mai disciplinată, cel puţin aşa o văd eu acum, mult mai ordonată decât anul trecut. Nu ne ducem ca mielul la tăiat, deşi mereu am fost acuzaţi că suntem prieteni cu CFR-ul. Nu s-a pus problema niciodată de aşa ceva, de prietenie pe teren. Şi să nu uităm, bilanţul este pozitiv pentru Gaz Metan în meciurile directe. Eu cred că îi putem încurca pe terenul lor. Aş fi foarte mulţumit şi cun un rezultat de egalitate".

Sergiu Buș, jucător împrumutat de CFR la Gaz Metan, a declarat că își dorește un rezultat bun în deplasarea din Gruia: "Sper să fim în formă la ora meciului și să scoatem un rezultat bun la CFR, iar apoi să batem Pandurii la noi acasă". Buș nu are drept de joc împotriva "feroviarilor", conform înțelegerii dintre cele două echipe.

Echipa probabilă:

Pleşca
R.Zaharia, Khubutia, Z.Marković, Vukadinović
Todea, Fl.Dan
Vasilache, Cip.Petre,Vali Negru
Vitinho

Antrenor: Cristian Pustai

Accidentaţi: Breeveld, Buzean, Bawab
Incert: D.Roman
Suspendaţi: nu există
Vor mai lipsi: Anderson (nu a fost încă legitimat); Bud şi Sg.Buş (împrumutaţi un sezon la Gaz Metan, nu pot juca împotriva echipei de care aparţin, CFR Cluj, conform înțelegerii dintre cele două echipe).

Cu o zi înaintea primului meci oficial din Liga 1, Ioan Andone se confruntă cu mari probleme de lot. Antrenorul "feroviarilor" nu poate folosi nu mai puţin de cinci dintre oamenii de bază în partida cu Gaz Metan Mediaş, de mâine. "Feroviarii" au disputat miercuri un ultim joc amical, împotriva FCM Târgu-Mureş, pe care l-au câştigat la limită, scor 1-0, însă Lionn şi Maftei au părăsit terenul într-un picior, după ce s-au accidentat. Lionn a călcat strâmb chiar în debutul partidei (minutul 4) şi a făcut semn că nu mai poate continua, iar Maftei a ieşit de pe teren cu dureri mari în zona genunchiului stâng, în minutul 14. Celor doi fundaşi li se adaugă şi Ricardo Cadu, suspendat pentru meciul din prima etapă, după cartonaşul roşu încasat în Supercupa României. Andone va alege cei doi fundaşi centrali dintre Rada, Piccolo şi Nuno Diogo. Problemele nu se opresc, însă, doar la defensivă. Pantelis Kapetanos are o întindere musculară şi este şi el incert pentru meci. Grecul a fost menajat cu Târgu-Mureş, dar mai mult ca sigur nu va fi apt sută la sută până la ora jocului de mâine, cu Gaz Metan, şi va fi lăsat pe banca de rezerve. Portarul Felgueiras este nerefăcut după accidentarea suferită înainte de meciul cu Dinamo şi completează lista indisponibililor.

Tehnicianul campionilor speră însă că elevii săi vor reuși să se impună în fața formației medieșene, în ciuda problemelor de lot cu care se confruntă. "Trebuie să câştigăm la început de sezon pentru că victoriile aduc moral echipei", a spus Ioan Andone.

Fundaşul dreapta Ivo Pinto a prefaţat partida cu Gaz Metan Mediaş: "Suntem pregătiţi pentru primul meci, am muncit la capacitate maximă. Întâlnim o echipă bună, dar trebuie să câştigăm. Ne pare rău că am pierdut Supercurpa la penalty-uri, nu am avut şansă. Nu ne e frică de nici o echipă pe care am putea să o întâlnim în preliminariile Ligii Campionilor. Cred în calificarea în grupe, pentru asta ne pregătim în fiecare zi. Atmosfera este foarte bună în lot. Vasluiul este o formaţie bună, la fel şi Dinamo".

Echipa probabilă:

Stăncioiu
Ivo Pinto, Piccolo, Nuno Diogo (Rada), Camora
Sougou, Hora, Mureşan, Diogo Valente
Deac, Ronny

Antrenor: Ioan Andone

Accidentaţi: Felgueiras, Lionn, L.Ganea
Incerţi: Maftei, Kapetanos
Suspendat: Cadú

19 comentarii:

 1. doamne ce fundasi laterali avem,mi se face rau cind ma uit!Nu avem nici o sansa dupa parerea mea,sunt foarte pesimist!Cfr-ul nu are nevoie mai mult decit o inezactitate,doua a acestora(care e greu de crezut ca nu va fi)si ne vor inscrie!

  RăspundețiȘtergere
 2. de ce nu jucam in dreapta cu frasinescu?? Munteanu???? saracu e accidentat inca cateva luni bune. nu mai lua echipe probabile de la romanian soccer ca nu prea is de treaba.

  RăspundețiȘtergere
 3. nu va mai luati dupa acea echipa nici in gand nu imi vine sa cred ca vom jcua cu alex munteanu si radu zaharia ..unde e valentin negru???

  RăspundețiȘtergere
 4. alex muntean e accidentat ..omu e la mare :))). cu toate ca daca e adevarat ce scria lumea pe aici unii din noii veniti nu au inca actele legale pe la lpf ..sau nu stiu pe unde deci nu au drept de joc maine. vom trai si vom vedea cu ce echipa jucam.

  RăspundețiȘtergere
 5. nume nume nume20 iulie 2012, 21:30

  zaharia karatistu? OMG!!!

  PResmit ca cfr va avea iar penalty

  RăspundețiȘtergere
 6. Ma baieti , Zaharia al nostru e lent ca un Fiat Punto Diesel , nu poate saracu mai mult , va fi facut muci de atacantii CFR-ului . Vukadinovici e o caricatura de sarb , mi-e si rusine sa ii spun ca e SARB. Sarbii sunt niste tipi foarte agitati , colerici , se bat pentru o idee pana mor, i-am vizitat de cateva ori si ii cunosc bine. Vukadinovici are fizic frumos dar e si asta spaima mingii , nu o controleaza deloc , nu are plasament , are doar lovitura de cap buna . Asa cum spunea primul Anonim fundasii nostri laterali sunt dezamagitori , numai ca un fundas dreapta sau stanga bun costa mult si Gazu nu cumpara decat ieftinituri pe care ii relanseaza sau nu . Am vrut sa merg la meci dar daca asta e echipa ,mai bine pas . De ce se tot accidenteaza Ionut Buzean ? Baiatu asta a avut numai ghinion ca si Alex Muntean . Parca am primit si noi un preparator fizic mai scolit la echipa , ne mai trebuie si un medic adevarat , cum e Liviu Batineanu la DINAMO. In fine , e greu cu CFR , dar ma bazez si pe incredibilul bulan al lui Cristi Pustai , e un antrenor bunicel dar si foarte norocos , dar stiti voi cum e , norocul tine cu cei buni. FORZZA BIANCO-NERII !!!

  RăspundețiȘtergere
 7. Muth, jucator convocat constant la echipa nationala de tineret a Romaniei, este sicanat permanent de bestia de Horoba Ioan, fiindca jucatorul nu doreste sa fie impresat de Horatiu Horoba, fiul nemernicului.
  Halal oameni avem la conducerea clubui! Pacat, mare pacat........

  RăspundețiȘtergere
 8. Iar numai sa crticati sau sa injurati stiti. Asta-i lotul, asta-i conducerea, sunt ai nostri. E un nou debut de campionat, sa privim cu incredere si optimism si sa -i incurajam. Forza Gazu !!!

  RăspundețiȘtergere
 9. alaaaaa-i frate. Ce dor mi-a fost de voi... au revwnit pe net marii antrenori ai mediasului. sa ziceti de x say y ca e slab puteti da in 7 iulie unde ati fost??? ba daca e asa usor fotbalul de ce voi nu sunteti fotbalisti?? daca suntem realisti.. si sper ca macar cativa sa fie gaz metan nu e vreo forta la campionatului si atunci e normal sa aiba si jucatori ca zaha vukadinovici sau mai stiu eu care.. apropo spuneti-mi o foza inafara de cele doua "discutabile" cu dinamo in care a gresit zaharia... da nu asa.. in primavara a dat o pasa la adversar.. nu o fi zaharia messi cum nici gazu nu ii barcelona..

  RăspundețiȘtergere
 10. E afisat probabil doar primul 11 , Sergiu Muth e rezerva.

  RăspundețiȘtergere
 11. In sfarsit incep meciurile care conteaza si sa speram ca baietii o sa faca un meci bun si o sa vina cu un rezultat bun.Oricare este echipa de start trebuie sa fim alaturi de ei si sa avem incredere in ei pt ca eu zic ca asa sunt niste suporteri adevarati.HAI GAZU!HAI BAIETII!

  RăspundețiȘtergere
 12. gazistule ne poti informa daca jucatorul Anderson are drept de joc?

  RăspundețiȘtergere
 13. iubesccc gazuu!!21 iulie 2012, 18:10

  o sa ne chinuimm serioss !! FORTA GAZU!!

  RăspundețiȘtergere
 14. daca nici anul asta nu`l forteaza pe muth titular ..se va pierde ..daca la 21 ..22 de ani ti un jucator rezerva si-l bagi 10 minute pe final cand colegii is obositi nu rezolvi nimic..mai bine sa-l lase sa plece. nu conteaza ce zic unii cunoscatori de fotbal ..si mari tehnicieni in viata, baiatul are calitati.

  RăspundețiȘtergere
 15. GAZ METAN: Buchta - Zaharia, Frăsinescu, Markovic, Vukadinovic - Todea, Fl. Dan - Avram, Vasilache, C. Petre - Vitinho
  Rezerve: Pleşca, Ciucă, Fl. Lazăr, C. Gheorghe, Negru, Tahar, Dan Roman

  RăspundețiȘtergere
 16. i-am mai pacalit odata pe clujeni... bravo baieti si bravo zaharia.. ai jucat bine.. se pare ca iar incepe lumea sa se ia de el.. halal fani/suporteri .. sau ce oti fi si voi.. aia de-l criticati pe Radu. bafta multa echipei in meciul de vineri.

  RăspundețiȘtergere
 17. Mai baieti , majoritatea celor de pe aici ,nu constientizati cine e GMM . Pentru mine , care stiu echipa asta de 30 de ani , Gaz Metan nu e nici macar Barcelona , echipa noastra e una dintre mandriile mele de ardelean , sunt un roman ardelean , nu pot sa iubesc echipe din tari straine. Ma lasa rece Barcelona , Manchester ,cu toate ca le admir jocul si performantele . Inima mea e aici , pe Valea Tarnavei Mari , aici langa pasarela de peste Tarnava am trait cele mai mari emotii in fotbal , nu in fata televizorului vizionand Barcelona . Spaniolii sa isi vada de ale lor noi de ale noastre. Functia si natura profesiei nu imi permite sa ma alatur unei galerii dar va asigur ca va respect pe toti care scandati pentru Gazu , asa cum de altfel scandez si eu. Sa tineti toti minte ca la Medias a jucat marele Dobay , intrati pe wikipedia si vedeti cine a fost acest om. Eu i-am vazut jucand pe Cula , Lele , Potor , Fritz Kusch , Harbada , Aloman , Fifi Langa , cu ei asa tremurand am supravietuit ca sa apucam vremurile de astazi. Eu nu dau in jucatorii nostri , dar fundasii laterali nu se ridica la valoarea echipei , ati vazut cum a sarit Vukadinovici pe sub minge la centrarea de la golul CFR-ului ? Zaharia nu se intelegea de loc cu mijlocasul care venea pe partea lui , numai pase prea lungi sau in out. Da , cred si eu ca Muth are dreptul sa fie titular , trebuie creditat , e foarte tanar , trebuie aruncat in lupta , daca cedeaza si nu face fata , atunci sunt de acord ca trebuie sa plece la o echipa mai fara pretenii unde poate juca. Unui tanar trebuie sa i se acorde o sansa. Fiti pretentiosi cu echipa noastra , asa sunt toti fanii de calitate , nu criticati cu rautate , ci trebuie sa fim obiectivi , sa vedem si partile slabe si cele bune ale echipei. Il felicit pe Pustai pentru titularizarea lui Buchta . Impecabil , ca si Markovici , Todea alearga la 35 de ani foarte mult , Vasilache un fotbalist cu calitati excelente dar inca nu are cu cine sa joace , Vitihno lesinat . E un punct mare , luat si cu noroc dar asa cum va spuneam norocul e de partea celor buni. CFR o echipa cu jucatori buni dar in fapt e o selectionata portugheza , nu imi plac pentru ca nu cresc jucatori din Ardeal , la cati bani au ar putea sa aiba un centru de juniori fantastic. Sunt o echipa perfida , vor numai castig , trateaza fotbalul ca pe o afacere , or fotbalul mai e si o mangaiere a sufletului. Noapte buna tuturor!

  RăspundețiȘtergere

Gazistul are tot dreptul de a şterge comentariile.