Jucatorii vor sa isi depuna memoriu la FRF

Fotbalistii echipei Gaz Metan Medias au ajuns la capatul rabdarii din cauza intarzierii salariilor si au de gand sa isi depuna luni memoriu la Federatia Romana de Fotbal.
 
Jucatorii sunt neplatiti de 3 luni si nu au primit nici o prima in acest campionat.

”Situaţia e dificilă, nu sunt jucători cu contracte mari, ca să ne gîndim că au de unde să aibă bani puşi deoparte. Sînt mîndru că baieţii joacă fără bani. Am vorbit cu cei de la club, sperăm să se rezolve săptămîna care vine ceva, pentru că jucătorii au nevoie de bani pentru nevoile lor zilnice, unii au şi familii de întreţinut”, a comentat Mulţescu despre situaţia de la Gaz Metan.

"Avem probleme financiare mari, azi am așteptat o decizie, din păcate nu a fost cea bună. De mâine vom vedea ce vom face. De 3 luni nu am luat banii, e greu, suntem siguri că se va găsi o cale.", a declarat Eric. 

42 de comentarii:

 1. nu se ajunge pana la memorii.. se vor rezolva problemele. le vor da o parte din bani.. grija mare baieti sa nu cumva sa plecati si sa ajungei pe la sportul studentesc :)))))

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Stai linistit si vezi de treaba ta.....nu se termina fotbalul la mEDIAS...:(((

   Ștergere
  2. in aceste conditii incet se va termina

   Ștergere
 2. Mereu aceleasi vorbe ''sperăm să se rezolve săptămîna care vine'' ...

  RăspundețiȘtergere
 3. D-le Horoba !

  Sinteti dispus sa va sacrificati postul daca baietii nu vor primii banii saptamina urmatoare? In decembrie, 2012, erati gata sa o faceti !

  RăspundețiȘtergere
 4. si, daca pleaca Horoba isi primesc jucatorii banii? Nu vad legatura ... Sa le dea banii, clar, dar nu vad legatura. Acum, antrenorul adus de Horoba e ok, lotul e ok. Conducerea sa dea din bani, si colectivul nostru de acum, conducere, antrenori , jucatori e ok...
  Directori, va rog nu stricati ceea ce, cu greu am obtinut!

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Horoba tot om fara caracter a fost, este si va fi! Este de cea mai josnica speta si un mincinos fara margini. Isi bate joc, prin puterea functiei pe care o detine( inca), de unii jucatori care au avut curajul sa-l infrunte, iar acum sunt pusi pe dreapta. Daca are impresia ca asa ii umileste si le intineaza valoarea, ei bine, se inseala. Habar nu are, ramolitul, ca ceea ce nu il distruge pe un om, il va face mai puternic.
   Dumnezeu ii va da, dupa cum a umilit si umileste pe unii jucatori.
   Daca de unii jucatori tineri de care isi bate joc si in ziua de azi, vom mai auzi cu siguranta pe viitor, de Horoba nu va mai auzi nimeni fiindca este fara caracter.
   PS. Din pacate, Multescu ii mananca din palma, si nu cantareste cu aceeasi masura pe fiecare jucator. Si atunci, de ce nu ma mir ca nu sta mult la o echipa? Greu se mai gasesc in ziua de azi oameni cu caracter.......
   Hai Gazu, si fruntea sus, baieti!
   "CARACTERUL FARA INTELIGENTA POATE MULT, DAR INTELIGENTA FARA CARACTER NU VALOREAZA NIMIC!" -Cicero.

   Ștergere
  2. adica,fericiti cei saraci cu duhul....

   Ștergere
 5. eu cred ca problemele se vor rezolva .sa fim alaturi de echipa noastra de suflet la bine si la greu.HAI GAZU

  RăspundețiȘtergere
 6. se va rezolva sigur!!!!!!!!!!!!!!
  HAI GAZU!

  RăspundețiȘtergere
 7. Ar trebui toti sa-si dea demisia...nu numai Horoba si Cindrea ...etc...

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Urez succes pentru echipa noastră iordanian stele atacantul thaer al bawab

   Ștergere
 8. Culmea e ca cel mai slab om de pe teren din 2013 Eric e primul care isi cere banii.

  Frumos caracter esti mah Eric. Cand a fost mai greu ne-ai lasat pt bani ca apoi sa vii pe usa din dos la Medias.

  Personal numai am nici o simpatie pt acesti Eric, multimum ce ai facut pt Gaz Metan pana sa pleci ca mercenarul. Sper sa gasim niste prosti sa te cumpere de la Medias sa scapam de tine.

  RăspundețiȘtergere
 9. Eric pe langa ca nu mai joaca fotbal, el instiga si creaza numai tensiuni in cadrul echipei pe parcursul unui meci.
  Problema este a lui Multescu care-l tine in brate- probabil la comanda- , si in plus il mai si face capitan de evhipa. Ce viziune are si Gigi asta...... Si eu care am crezut ca prin venirea lui la echipa, va fi obiectiv si promoveaza pe acei jucatori care dau 100% din ei la antrenamente. Din pacate acest Multescu este slabut, ca dovada ca multi dintre suporteri il acuza de subiectivism si slugarnicie in favoarea lui Horoba Ioan, dictatorul.
  Se pare ca la echipa, cu cat esti mai serios, dai totul la antrenamente si taci vazandu-ti de treaba, esti pus deoparte la conservare, iar cei care se antreneaza ca domnisorele, se dau accidentati la antrenamentele mai tari dar in schimb urla si se cearta cu toata lumea, astia sunt promovati.
  De ceva vreme incoace, s-a inputit branza si la clubul nostru, si asta putem sa-i multumim lui Horoba Ioan!
  Dezamagitor.…

  RăspundețiȘtergere
 10. ce comici sunteti.. ziceti ca multescu il tine in brate pe eric.. ati uitat cand in meciul cu bistrita nu l-a inclus in lot iar unii de pe aici il acuzau pe multescu ca de ce nu-l baga.. in meciul cu constanta a fost primul schimbat.. multescu e bun antrenor.. doar ca ii trebuie timp.. pt unii oricene ar veni ii sluga conducerii.. sunteti paranoici.. doar pt ca un om cu vreo 30 de ani de experienta in fotbal nu face asa cum vreti voi.. voi care nu aveti nici o treaba cu fotbal aia nu insemna ca nea gigi e slab.. si daca ati fi urmarit putin fotbalul romanesc ar fi trebuit sa observati ca multescu nu sta mult la nici o echipa doar pt ca cei din conducere nu-si respecta angajamentele luate.. asa cum se intampla acum. La gazu. au promis ca vin banii si acum nu vin. nu m-ar mira sa plece multescu.. cat despre eric intradevar e un instigator.. odata ce te lasa cu ochii in soare fix inainte de un meci important din europa doar pt un contract mai mare e clar cam cat inseamna medias pt el.. a2a lui casa .. asa cum tot spune. sunt doar vorbe nimic adevarat. el ar trebui sa fie primul care sa calmeze lucrurile in lot.. nu sa apara la tv si sa zica de bani. Rufele se spala in familie.. caracter.. caracter... lasa ca mai da omu un tricou acum ca are 100 de prezente in liga 1 si iar isi face PR.

  RăspundețiȘtergere
 11. Calmati-va ! Restantele salariale se vor rezolva pe parcurs, nu totul odata, banii vin pe masura ce Ministerul Energiei aproba sumele.Banii pt. sponsorizare se dau fie trimestrial sau semestrial (procent din profit), depinde cum este contractul de sponsorizare. Spre deosebire de celalate cluburi, aici banii vin, este drept, cu intirziere, dar vin. Credeti ca Steaua si Astra pot cumpara toti jucatorii din Liga1? Sa fim seriosi, Dinamo este deriva rau, Rapidul este praf, Porumboiu a spus clar ca va stringe cureaua (poate chiar se retrage).Probleme mari pentru tot fotbalul romanesc; cel mai intelept lucru care se poate face acum pt. GMM, sa se plateasca jumatate din restantele salariale, jucatorii sa se antreneze si sa performeze, cu cit vor mai multe rezultate bune (victorii), cu atit sansa clasarii in primele 7 echipe este mai mare, asta inseamna mai multi bani din drepturile de televiziune (cel putin 800.000 EUR mai mult).

  Totusi, factorii responsabili cu fotbalul in Medias (Horoba, Cindrea, Rusu) trebuie sa faca acum pasul spre a arata buna intentie fata de aceste restantele salariale si sa le reduca substantial. D-l Ioan Rusu - TRANSGAZ, este un sustinator infocat al echipei si va face tot ceea poate pentru binele acestei echipe.

  La bine si la rau, HAI GAZU !

  RăspundețiȘtergere
 12. nu va mai alarmati aiurea ca nu-si depune nimeni nimic la frf.. Odata cu trecerea zilelor baietii isi vor primii o parte din restante si cu asta gata. probabil 4 luni e putin cam mult .. sa se ajunga undeva la o luna jumate 2 luni.. oricum nu inteleg de ce unii jucatori nu neaparat de la gazu ci asa in general se plang pe la tv.. cu ce te ajuta televizoru? .. Echipa sa se antreneze normal.. sa joace.. ca avem o perioada buna sa acumulam cat mai multe pct si banii or sa vina. .. cum s-au platit salariile restante in decembrie se vor plati si acum..

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Pana acum au bagat vreo 7 juc memorii..(sursa sigura)

   Ștergere
  2. Hai frate lasa-ma cu sursele voastre sigure m-am convins. daca era dupa sursele unora .. nicandro nu mai era la gazu.. Sabau era antrenor la gazu etc etc.. pariu ca nu pleaca nimeni? sunt intarzieri cu banii cum sunt la toate echipele.. zilele astea le vor da o parte din bani si gata. ce tot creeam armasari din țanțari

   Ștergere
 13. Cugetare ..... economic Mediasul se stinge , cativa directorasi de prin Gaz , niste vile pe Binder Bubi , niste patroni de firme private care traiesc dupa Romgaz, Transgaz dar care se exprima tare greu , cateva jeep-uri , cateva limuzine , cateva cucoane intepate fonctionare prin Gaz , cateva secretare la fizic si intelect ... numai pile si complicitati prin Primarie , Judecatorie , Politie , Parchet ...." nu cunostii pe cineva" ? " te rezolv , ma rezolvi " , fiecare e omul cuiva ca sa traiasca , in rest orasul e o ruina ... numai strazi rupte , caini vagabonzi , gunoaie peste gunoaie , pute a balegar in tot centrul ( s-a fertiliza de curand parcul cu balegar .... asa se face in judetul Vaslui de unde e primarul nostru ) , blocuri cenusii , 80 % din populatia orasului sta in frig sau cu centrala la minim de teama facturii , orasul a ramas fara librarie ( libraria Caragiale a inchis , nu se cumpara carti ) , e plin de magazine second hand , haite de minoritari cutreiera noaptea orasul .... din 10 nasteri in spital , 8 sunt minoritari . Cam asta e tabloul unuia din cele 7 burguri ale Transilvaniei . Ma bucur ca voi cititorii de aici nu va regasiti in tabloul meu , sper. Pe fundalul asta sumbru , chiar ma intreb cum reusim sa avem o echipa de fotbal si una de baschet ? E paine si circ ? Se termina banii ? Cred ca da , sportul e in general o afacere privata nu e alocatie de la stat . Se fura mult din banii clubului ? Cam da . Cine fura ? Nu eu si nici voi , noi suntem consumatorii de sperante, traitorii de emotii , colectionarii de amintiri fotbalistice. Ei , pun oare suflet ? Conducatorii nu prea , cu o singura exceptie , un domn director , nu e un mare erudit dar e un sufletist . Jucatorii ? Da , unii dintre ei iubesc clubul , meritati , nemeritati banii li se cuvin , exista contracte care trebuie respectate . Asa e in toata lumea civilizata , daca ai semnat te tii de cuvant. Nu avem buget , nu promitem bani , nu ne aventuram in contracte , sedem frumos pe fundul nostru . Avem nevoie de baschet ? Spectacol si atat. Investitie mare , foarte mare , bani care nu se recupereaza . Banii vin cu greu de la stat , daca copilu lu tata vrea baschet , vrea ce nu a putut ca jucator , adica performanta , atunci sa ia echipa de baschet si sa o tina pe banii familiei , asa e deontologic . Fotbalul de bine de rau mai produce un transfer , niste drepturi de televizare , cam 1/3 din bugetul de la fotbal nu sunt bani publici . Morala e , fotbalul mai aduce si bani reali , problema e cine ii gestioneaza. Domnu de la Bistrita in niciun caz nu e un bun administrator , pe cartea lui de vizita scrie ca a fost vasal al lui Tata Jean - condamnat cu suspendare pe motiv de batranete . Presa locala , numai povesti cu zane , cu feti frumosi , cu bloggeri , cu lansari , cu evenimente ... adica nimic concret ..... un singur om are curajul sa spuna ceva ... Garnod , restul capul plecat sa nu ramana fara el. Asa e cu sportul ca si cu viata , unde nu e sanatate , nu sunt zile . Sper sa ma insel . Noapte buna Medias .

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Falconne mare dreptate ai. Imi place cum scrii, unul dintre putini oameni care foloseste un pseudonim, nu ca ceilalti anonimi, care are putina decenta si iasa din tiparul cocalarului trol care isi face deobicei aparitia pe forumuri.

   Din pacate prea putini inteleg ceea ce vrei sa spui.

   Falconne sper ca nu-mi iei sugestia ca o jignire, dar lasa rand liber intre paragrafuri tale, ca sa poti fi mai usor de citit.

   Ștergere
  2. Am spus acelasi lucru in legatura cu bugetul clubului si mi-am pus fanii baschetului in cap!Cit despre presa locala foarte bine punctat,e purul adevar!

   Ștergere
 14. Incerc sa trec pe la antrenamentul echipei sa aflu mai multe informatii.

  RăspundețiȘtergere
 15. ba baieti.. daca isi baga memoriu nu trebuie sa si plece.. se pot impaca pe parcurs.. plus ca memoriile is de mai multe tipuri. memoriu sa fie liber de contract.. memoriu sa oblige clubul sa le plateasca salariile.. etc.. aveti rabdare ca se vor rezolva problemele si nu va pleca nimeni

  RăspundețiȘtergere
 16. 6 jucatori si-au depus azi actele ptr a deveni liberi.....

  RăspundețiȘtergere
 17. Sa speram ca Zaharia, Roman, Buchta probabil Eric si inca vreo doi din categoria primilor 3.

  RăspundețiȘtergere
 18. pana nu apare o informatie oficiala,nu stim ce e adevarat si ce nu?

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. nu o sa apara niciodata o stire clara.. pt ca se vor rezolva problemele fara sa se mai faca tămbălău. Daca nu l-ar fi luat gura pe dinainte pe eric era totul frumos.. acum apar fel de fel de anonim care stiu ei sigur ca 7..sau 6 jucatori si-au depus memoriu.. ca sa fie credibi sa ne spuna 2 chestii care e sursa aia sigura fara a da nume.. sa zica stiu de la jucatori.. antrenori.. conducere.. si odata ce sti numarul de memorii sti si numele.. sa dea numrle jucatorilor.. asa se trezesc unii sa vorbeasca aiurea.. nu mi se pare ok.. la ce situatie e pe la rapid.. bistrita .. u cluj.. severin.. la medias e inca bine.. si jucatorii sa gandeasca bine ce vor face. acum stiu sigur ca au un salar de 3..4 mii de euro care intr-o buna zi va veni .. daca raman liberi de contract ce salar mai vine? Doamne fereste sa nu creada ca pleaca de la gazu si ajung pe la nu stiu ce echipa de top si cand colo sa ajunga la alergat prin parcuri ca nu-i ia nimeni sau mai rau.. sa ajunga la un club intr-o situatie si mai proasta ca la gazu... oricum e un grup de jucatori la gazu care pun paie pe foc ..lor le vin ideiile si cu greva si cu neintratul pe teren .. niste prostii. de parca daca nu intrii pe teren sau nu faci antrenament tu ca jucator castigi ceva.. ce poti "castiga" e amenda din partea clubului.. dar zic a-mii-a oara.. in zilele urmatoare se vor rezolva probleme .. jucatorii isi vor lua o parte din bani.

   Ștergere
 19. Multa agitatie fara sens, pina la 31 martie oricum trebuie achitate toate datoriile fata de jucatori si fata de stat, conditii necesare pentru licentiere in sezonul urmator. O parte din bani vor fi virati in aceasta saptamina si restul pina la finalul lui martie; chiar credeti ca Liga 1 va activa cu 3-4 echipe in sezonul urmator ? Jucatorii sa nu mai puna botul la tot felul de dezinformari puse pe acest site de diversi 'Gica Contra', nu stiu jucator care a evoluat la GMM si sa nu-si fi primit pina la urma banii.

  RăspundețiȘtergere
 20. Anonim 16.46 , se pare ca e adevarat , eu am auzit de 4-5 jucatori.

  RăspundețiȘtergere
 21. ma jur ca pe aia 4..5 i-as da afara.. sa vedem cine ii ia la mijloc de cslampionat.. sa-si vada de joc si sa castige meciuri ca banii vor veni..cum zice anonim 21.30.. si pana la urma ce daca si-au depus? acum se vad jucatorii care-s mercenari si care joaca sis-au apucat de fotbal.. pt ca le placea acest sport.. nu sa se imbogateasca. va faceti idoli niste mercenari care dau bir cu fugiti cand ia "barca" smapa.. sau mai grav pariaza contra echipei..avem si exemple.. pff .. lasa ca nu moare gazu ca pleaca x sau y .. are cine sa le ia locul si daca picam in B.. mergem mai departe care e problema???? Fotbalul nu s-a inventat la medias prin 2007 .. asta sa o stie clar.. Unii jucatori.. dar pe ei gazu incepand cu 2007 i-a cam inventat.. nu dau nume ca nu are rost.

  P.S: il vrem capitan// pe ionut Buzean!!!!

  RăspundețiȘtergere
 22. du-te ma cu Buzeanu tau cu tot.
  Fara Eric la care te tot referi eram zero .Stai tu fra bani vreo 4 luni sa vedem cum iti platesti utilitatile,chiria si eventual o rata la banca.Desteptule, ce gandire comunista ai.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. SI NICI TU, DACA NU ERA MAMA TA, NU ERA-I PE LUMEA ASTA; CA SA FIU IN CONTEXT. PESTE ANI, SI ANI, II VOM FACE STATUIE LUI ERIC, CA SA AIBA CATEII CE MUNCII.

   PS: SI NU VORBI TU DE BUZEAN, FIINDCA NU AI IMPREUNA CU ERIC( SI + TOT NEAMUL TAU), A ZECEA PARTE DIN CARACTERUL LUI! TE-AI GASIT SI TU SA VORBESTI AIUREA......

   Ștergere
 23. de bawab ce am azuit oare e adevarat ca ar putea pleca la eintracht frankfurt, oare e adevarat?

  RăspundețiȘtergere
 24. echipa participa la antrenamente ?

  RăspundețiȘtergere
 25. multescu isi da demisia daca nu vor fi platiti jucatori? ASA AM AUZIT>

  RăspundețiȘtergere
 26. nu-si va da demisia pt. ca jucatorii vor fi platiti ..li se vor da banii in transe ..asa cum li s-a dat si in decembrie ..si cum li se da tot timpul. prea sa creat un mare caz din salariile astea neplatite. daca clubul sportiv ar avea in conturi banii ..nu cred ca nu le-ar da o parte din bani ..probabil si clubul sportiv asteapta banii de sus. nu pleaca nici bawab la frankfurt ..nu pleaca nici multescu ..de unde tot "auziti" voi chestii deastea?

  RăspundețiȘtergere
 27. Nu cred că trebuie să ne jignim pentru diferenţele de opinie. Până una alta, toţi avem acelaşi scop, binele echipei noastre. Nu trebuie să ne facem mercenari jucătorii care cer respectarea unui act juridic. Este dreptul lor. Tot respectul pentru domnul Mulţescu pentru rezultate şi pentru băieţi că au reuşit să câştige 3 meciuri consecutiv. Din păcate problemele financiare se acutizează şi nimeni din conducerea clubului nu face declaraţii de presă pentru a explica oamenilor care este cauza acestor retanţe. În altă ordine de idei, în Mediaş nu avem un investitor privat care să-şi permită susţinerea clubului. Aşa că, trebuie să ne întindem cât ne ţine plapuma. În gropile şi viaţa cenuşie de la Mediaş.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Bine zis prietene , " gropile şi viata cenusie " , ce a fost si ce a ajuns Mediasul .... cred ca are cea mai puternica decadere raportat la ce a insemnat Mediasul odata . E un oras fara speranta .....numai figuri de oameni invinsi , oameni care chiar merita altceva ..

   Ștergere

Gazistul are tot dreptul de a şterge comentariile.