Gaz Metan 3-1 Ceahlaul Piatra Neamt

Gaz Metan Medias a reusit sa invinga pe teren propriu formatia Ceahlaul Piatra Neamt cu scorul de 3-1 intr-o partida de verificare. Oaspetii au deschis scorul prin fundasul Ortega, iar pentru echipa noastra au marcat Ovidiu Bic de doua ori si Cosimo Figliomeni.

Antrenorul Leo Grozavu a trimis pe teren urmatorul '11':

Calin Albut, Stancu Mihai, Cazan Lucian, Ioan Neag, George Neagu, Cristian Danci, Andrei Tarcoveanu, Ovidiu Bic, Marius Staicu, Valentin Cosereanu si Alex Munteanu.
Rezerve: Alex Greab, Iulian Cristea, Iacob Paul, Liviu Bajenaru, Radu Zaharia, Marius Balas, Cristian Gavra si Cosimo Figliomeni.


28 de comentarii:

 1. pana l-a urma l-au tinut si pe juniorul de la mures, pe balas. numai juniori de nationala avem la echipa. o fi bine.

  RăspundețiȘtergere
 2. Nu e bine .... e foarte bine ca atunci cand sa format o echipa Horoba va avea ce sa vanda iar ...

  RăspundețiȘtergere
 3. Nu e bine .... e foarte bine ca atunci cand sa format o echipa Horoba va avea ce sa vanda iar ...

  RăspundețiȘtergere
 4. multi din jucatorii astia sunt doar imprumutati, mai ales juniorii. una peste alta acest 3-1 e un rezultat bun. ceahlaul nu e chiar o echipa de top din liga2 dar nu e nici vreo muritoare de foame. dupa amicalul asta ne-am cam dat seama unde suntem.

  RăspundețiȘtergere
 5. Sambata viitoare vom vedea unde suntem !!
  Hai gazuuu ...eu am maxima incredere !!

  RăspundețiȘtergere
 6. Departe de ceea ce ne dorim.

  RăspundețiȘtergere
 7. . Gurincu e titular in Liga II -a in Grecia... Sa fie oare Albut mai bun ? Nu am vazut nimic din experienta lui Albut. A stat tot timpul foarte prost plasat, la gol dormea pe linia portii , i-au mai cazut vreo doua mingi pe transversala , nu parea deranjat . Cuplul de fundasi centrali , Neag si Cazan , e subtire, gafe , lenti , hai sa zicem ca inca nu se cunosc , ca acum se acomodeaza. Cosereanu alearga se zbate dar atat. Juniorul lui Dinamo, Tarcoveanu sau Tannoveanu, e mingicar , e cam ce joaca Olaru in niciun caz nu e mai bun ca Olaru. Fundasul stanga Neagu nu e mai bun ca Buzean desi e mai tanar. In general nu m-a surprins echipa noastra , ma asteptam la mai mult. Mi-a placut Bic , Cristea nu are meciuri , Stancu e sub Cretu , nu inteleg de ce l-am dat pe Cretu ? Munteanu e zapacit de antrenor , cand stanga , cand dreapta , Parerea mea ca Munteanu si Cosimo raman cei mai in forma pe care ii avem. Am mai vazut inca odata ceva ce stiam , ca Leo nu e pedagod , striga , ii cearta de fata cu toata lumea , le arunca jucatorilor cuvinte care pot fi jignitoare , nu e bine asa, fotbalistul trebuie respectat , bun , slab , e om , are demnitate, nu poti sa calci pe toata lumea in picioare. Nu sunt optimist de loc. Mi-a placut ciocolatiul care a intrat la pauza la nemteni. Foarte putina lume la teren , din ce era odata Mediasul un oras cu iubitori de fotbal, am ajuns o mana de oameni. Totusi, iubim GMM. Gazistule , te apreciez pentru ce faci !

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Mersi.Poate vom fi la meciul cu Satu Mare mai multi.

   Ștergere
  2. gurincu titular in liga a2a de la greci? cred ca-l confunzi. din cate stiu, gurincu a semnat cu metalurgistul cugir( divizia C )

   Ștergere
  3. La amicalul cu Ceahlaul am fost la oficiala si am auzit si eu ca Gurincu e in liga 2 din Grecia,titular.

   Ștergere
 8. ce declara domnul biro celor de la sport total fm, chiar in timpul meciului cu ceahlaul. http://sptfm.ro/2016/02/20/exclusiv-iosif-biro-gandul-nostru-este-sa-promovam-dar-intai-sa-intram-in-play-off-lupta-practic-acolo-incepe/

  RăspundețiȘtergere
 9. Gaz Metan Medias, locul 7 in seria de vest a Ligii a 2-a, se pregateste pentru debutul oficial, de saptamana viitoare. Directorul general adjunct Iosif Biro a vorbit la Sport Total FM despre obiectivele gruparii mediesene in acest sezon.


  „Avem cativa jucatori accidentati, care la primul meci nu vor evolua. Am avut un cantonament bun in aceasta iarna, cu sase meciuri de pregtire bune. Am avut doua zile libere, iar acum jucam un amical cu Ceahlaul, conducem cu 2-1 in acest moment.

  Cred ca mai suferim la omogenitate, mai avem de lucru acolo. Gandul nostru este sa promovam. Sper intai sa intram in play-off, lupta practic acolo incepe!

  Peste o saptamana, primul meci oficial este acasa, cu Olimpia Satu Mare. Au echipa buna, artagoasa, muncitoare si cred ca vom avea probleme daca nu ne concentram asupra jocului.

  Financiar, nu stam chiar atat de bine cat se aude, nu e numai lapte si miere. In iarna am injumatatit contractele, am facut schimbari… Tot Ioan Horoba este presedinte.

  Cu fiecare an care trece, parca sunt tot mai putini bani in fotbal. Si statul ar trebui sa se implice, dau exemplu Ungaria, unde s-au construit cateva centre super!„, a spus Iosif Biro, la „Fotbal la matineu”.

  RăspundețiȘtergere
 10. Ungaria are terenuri si baze de antrenament pentru ca Viktor Orban , premierul Ungariei, a fost legitimat pana la 35 de ani la o echipa de liga a III a din Ungaria. Asta spune totul . Ce e grav din ce spune Biro , e ca tot Horoba e presedinte , prin urmare suspendarea a fost asa de ochii lumii. Ca nu stam bine cu bani e stiut , dar in timp ce clubul saracea , altii se imbogateau . Aici e problema, nu ca am redus salarii. Domnului Horoba i-a fost redus salariul ? Nu mi se pare ca am adus fotbalisti de valoare , tot Pompi si Cosimo au fost cei mai buni, ca si Bic de altfel. Staicu nu e Roman si nu e nici Bud , nici Gavra nu m-a impresionat cu ceva . Neagu nu e Buzean, Neag si Cazan nu sunt nici Zarko , nici Muth , Cosereanu nu e Eric nici Kubala iar Danci nu e Breweeld. Va fi greu cu Olimpia, echipa nu are omogenitate, cum spunea si domnul Biro, mi se pare ca ce am dat pe mere am luat pe pere . Albut nu e un portar valoros , nu e nici jumate din Plesca . Nu cred ca ne-am intarit destul de mult ca sa promovam , hai sa acceptam ca e o primenire a lotului , pe undeva necesara, nu am adus fotbalisti catastrofa dar nu sunt fotbalisti de liga I. Ce facem daca promovam, ii dam si pe astia afara si aducem altii cu care sa ne mentinem in Liga I ? La Iasi joaca fotbalisti care la Medias nu au rupt gura targului , Enescu , Ciuca , Frasinescu , Llullaku . La Medias Ciuca mai mult incurca , acolo sub bagheta lui Napoli e altceva. Mai ramane sa il ridice Grigoras pe Muth si atunci ce o sa mai zicem . Nu stiu, cred ca avem undeva o mare problema in clubul GMM si de acolo vine tot necazul.

  RăspundețiȘtergere
 11. ai abordar asa multe teme de discutie incat mi-e greu sa iti raspund la fiecare in parte ca sa putem face aici o discutie, dar in multe lucruri esti tendentios. tu vrei ca toti jucatorii gazului, chiar daca momentan suntem echipa de divizia B sa fie ca cei mai buni jucatori care au trecut pe la noi, cand eram in liga 1. tu vrei acum ca gavra sau staicu sa fie bud sau roman, tu vrei ca neagu la 22 de ani sa fie ca muth la 27, apropo mai tii minte cam ce vorbea lumea de muth acum 2 ani, 3 ani? toti il injurau. un jucator bun, care e constient de talentul pe care-l are si care stie sigur ca-si gaseste loc in liga 1, nu vine in liga2. avem cazuri clare ..plesca, roman, acum in iarna muth, llullaku. intr-o lume perfecta, intr-o societate ca cea din vest intradevar o echipa ca gaz metan care-si doreste promovarea si care cel putin teoretic si-n declaratii isi doreste lucruri frumoase ar trebui sa aiba jucatori doar ca eric, zarko sau ca plesca, dar in romania anului 2016 lucrurile stau putin diferit. trebuie sa acceptam realitatea. cat despre jucatorii care acum joaca prin alte parti si ne place cum joaca, ce sa mai spun... ce am observat e ca atunci cand un jucator joaca la medias il facem cu ou si cu otet.. iar cand pleaca automat plangem dupa el si-l laudam cu joaca. toata lumea facea misto de roman si radea de el, uite acum ca e plecat vad ca il cam regreta lumea si cu frasinescu, cu ciuca ..aproape toti jucatorii sunt regretati. chiar si asa slaba cum vezi tu echipa, daca esti corect trebuie sa recunosti ca seria din care facem noi parte e una slaba, si acum in iarna a slabit si mai tare..cu problemele pe care le are brasovul. daca suntem atenti nu cred ca putem scapa promovarea. pur si simplu n-are cine sa promoveze. promoveaza uta, promoveaza satu mare sau baia mare, hai totusi sa fim seriosi.

  RăspundețiȘtergere
 12. Eu zic ca promoveaza UTA sau Baia Mare, ai dreptate seria noastra a slabit . Legat de afirmatiile mele mai mult sau mai putin tendentioase , ideea era urmatoarea : Bud a fost adus la Gaz Metan de la Salonta, nu avea nume in fotbal , numele si l-a facut jucand la GMM. Bud a fost adus direct in campionat nu in pauza, de cum a intrat , a dat gol. Nu mi se pare ca am adus atacantul de care aveam nevoie: adica solid si percutant , nu il vad jucand ceva pe Staicu si nici pe Gavra. Gavra e solid dar mi se pare moale, Staicu e mai iute dar nu are fizicul nici al lui Bud , nici al lui Roman si nici al lui Robertson, care asa lent cum era , ne-a adus trei puncte de la Targu Jiu . Spune-mi un nume din cei pe care i-am adus care e fotbalist ? Se pare ca iarasi tot ce am adus a fost la sugestia lui Horoba, Biro ( omul care l-a adus in Romania pe Eric ) nu a avut vreun cuvant de spus. Eu nu zic ca la GMM vin mari valori dar ceva de soi ar fi trebuit sa luam. Nu mi se pare niciunul fotbalist de soi , care iti rezolva meciul . Neag si Cazan se ciocneau unul de altul, Albut ,portar teoretic cu experienta, a luat gol cu capul de pe 16 m... Asta cu nu are cine sa promoveze nu o cred , totdeauna sunt mai multi care stau la ciupeala. Parerea mea e ca echipa nu e mai buna ca in tur sau daca e mai buna e cu putin mai buna, ceea ce nu e suficient. Mai baietii , il mai tineti voi minte pe Voicila care a jucat la noi acum vreo 10-15 ani , mijlocas ? Golanas dar talent mare . Unul cu talentul lui Voicila ne trebuie si cu viata sportiva a lui Buzean . Atat si am rezolvat mijlocul . Pana acum mijlocul l-am rezolvat doar cu Bic , il avem pe Cosimo in spatele varfurilor si pe Munteanu in banda, cam atat vad eu bun in echipa... l-am uitat pe Petre care e fotbalist dar are o varsta. Citesc ca ne-a mai batut o comuna din Romania. Asta e soarta lui Leo, sa il bata toate satele si comunele.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. eh daca nici staicu nu e bun, staicu care are la activ 13 goluri in 17 meciuri atunci ce rost are sa mai vorbim? lasa ca avea lovin fizic de fotbalist, dar de aia a jucat la steaua, a jucat cupe europene si a jucat in germania. si pana la urma bud cu tot fizicul lui cand se retrage ce le povesteste nepotilor? bai copii am jucat bine vreo 6 luni la cfr ca in rest n-am facut mare branza. am jucat la medias cateva sezoane dar acolo era liniste si nu era presiune a da si a mai jucat putin prin moldova. hai ma ce naiba. tu ai ceva expre cu horoba si cu asta basta. stii tu ca biro nu e cosiliat cand se iau jucatori. acum ce mai urmeaza sa spui ca tot din cauza lui horoba direcotrii din gaz nu mai baga bani la echipa? hai ca deja o dam in altele. daca directorii din gaz care sunt(sefii) lui horoba n-ar fi multumiti de el, l-ar da afara din moment ce astazi biro a spus la radio ca desi suspendat, horoba e in continuare in acte presedinte e clar totul. cine-l stia pe bud, roman sau pe altii inainte sa vina la medias? o sa demonstreze si actualii jucatori in campinat ca sunt fotbalisti cu adevarat.pai comuna aia ne-a batut cand noi am jucat cu rezerve si cu 3, 4 juniori in teren. in prima faza amicalul nici nu trebuia sa se joace, doar ca aia au insistat si s-au bagat niste jucatori. in fine. mergem sambata la meci si vedem ce-o fi. nu stiu cum spui ca promoveaza uta cand jucatorii celor de la UTA spun ca promoveaza medias, ca e singura echipa cu adevarat solida din serie. probabil stii tu mai mult fotbal si simti mai bine fotbalul decat il simt chiar fotbalistii :)

   Ștergere
  2. Fotbalul a devenit un produs muncit , talent se vede tot mai putin , astia de acum sunt alergati de minge , nu alearga ei mingea. Bud a fost si e fotbalist , daca nu il lucra Mandorlini la CFR acum avea alt traiect . Sa dea Dumnezeu sa fie Staicu mare marcator pentru GMM dar nu il vad jucator de prima Liga cum nu vad decat vreo 2-3 din ce avem acum . Cert e ca avem vreo 40 in lot , suntem aglomerati de fotbalisti, nea Leo are probleme acum sa faca echipa. La Ceahlaul era un mijlocas , optar, cu barba... bun , mi-a placu , punea mingea jos , alerga , dribla, noi nu avem asa ceva . Hai sa vedem cum incepem, ce 11 intra in teren , trece si meciul cu Olimpia si vedem unde suntem. Da ca sa intelegi si tu ce club profesionist suntem , in decembrie Horoba era linsat, in ianuarie era disparut si in februarie e semi instalat la conducerea Gazului . Ba numai la noi se poate asa ceva, treaba asta e ca in bancul ala cu femeia aia care divorteaza ca e cu..va, dupa acea nu era prea cu..va si in final ce conteaza ca e cu..va ca e mama buna . Suntem de rasul lumii !

   Ștergere
  3. pe bud nu l-a stricat mandorlini, pe bud l-a stricat viata extrasportiva pe care a dus-o si pe care probabil inca o duce, nu cred ca are rost sa intram in detalii. asa vorbesti despre gazu ca nu e club profesionist de parca nu traiesti in romania. mda tu traiesti in lumea ta de vis. nu stiu de unde iti da tie ca gazu ar avea 40 de jucatori. dupa numarul meu sunt vreo 25, 26 de seniori si pustii astia 2,3 de la hagi, de la dinamo si de la mures. pe pustii nostri nu-i punem la numar pentru ca ei sunt al clubului gaz metan, toti jucatorii care joaca in campionatul de U19 teoretic au sansa sa joace in caz de nevoie si la prima echipa.

   Ștergere
  4. Jucatori avem prea multi in lot, aia e clar.Pentru liga 2 18,20 de jucatori erau de ajuns ,zic eu.Asa o sa avem multi jucatori care nu ne vor ajuta cu absolut nimic,dar baniii ii vor incasa.Din ce am mai observat eu,mi se pare ca suntem cam subtiri pe linia de fund.Am vazut ca in amicale sa tot incercat diferite variante...in 5 meciuri si jumatate am incasat 9 goluri.In fine nu vreau sa vorbesc mai mult pina nu vedem echipa la treaba in meciurile oficiale.Din ce vad eu in seria asta,echipele care sunt pe primele locuri sunt aproximativ egale ca valoare,asa ca in play-off se poate intampla orice.Noi am fi favoriti din mai multe puncte de vedere numai ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ,dupa cum bine am vazut si pina acum.O evaluare a jucatorilor noi veniti e prematur sa facem pina nu-i vedem in meciurile oficiale,deabea atunci ne putem face o parere.In orice caz cred ca Grozav are destula minte sa stie ca alta varianta nu are decat promovarea.A avut toate fraiele in mana,a taiat si spanzurat,a avut toate conditile de pregatire pe care putine echipe le-au avut.Orice alta varianta in afara promovari ete exclusa si va plati cu postul,sper sa fie constient de acest lucru.

   Ștergere
  5. un numar mare de jucatori nu e chiar un lucru rau. uite la dinamo, chiar rednic spunea aseara ca are multi jucatori la dispozitie si ca lucrul asta il bucura pentru ca are de unde sa aleaga. atat timp cat jucatorii se antreneaza bine, nu se frustreaza pentru ca joaca un alt coleg care e mai in forma, nu vad unde e problema. sa nu uitam ca in playoff o sa fie cateva etape intermediare, o sa fie saptamani cu cate 3 meciuri, pentru noi ca spectatori/suporteri ar trebui sa conteze performanta din teren nu cu cat sunt platiti jucatorii. aia e treaba conducerii. dupa parerea mea acum avem un lot de jucatori buni si avem dubluri cam pe toate pozitiile, vad ca se vorbeste de buzean, din cate am auzit prin oras se pare ca Gheorghe roman l-a convins sa i se alature in politica pe moment doar ca simplu membru in PNL dar in viitor s-ar putea sa lase fotbalul pentru a se implica mai tare in politica. nu stiu daca e chiar alegerea cea mai buna dar fiecare isi croieste ce drum vrea.

   Ștergere
 13. La oficiala a fost si Hizo din cate se vede in poza de mai sus ,cat si Eugen Parvulescu,care l-am vazut tot pe la oficiala.

  RăspundețiȘtergere
 14. asa ca o gluma, eugen pirvulescu e mare bandit, el din vara tot da tarcoale pe la stadion ..poape poate il pun gazistii pe el presedinte in locul lui horoba, ceea ce nu cred ca ar fi chiar un lucru rau. cat despre hizo, el e sibian si e in "pensie". probabil a venit la meci sa se reintalneasca cu oameni dragi lui de la piatra neamt.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Tot meciul a stat cu Biro la povesti.

   Ștergere
  2. inseamna ca a fost invitat la meci de cei de la medias, foarte frumos gestul.

   Ștergere
 15. se vede ca echipa sufera inca, golul cu piatra neamt a fost luat usor de tot. cand vreodata luam noi asa gol cand avea fundasi centrali doua turnuri de control ca markovic si trtovac. dar asta e. sa speram ca in timpul campionatului chiar si cu aceste mici greseli sa castigam fara probleme. teama mi ca de acum incolo banii vor fi tot mai putini decla gaz si daca anul asta nu se promoveaza, in anii viitori o sa fie tot mai greu. directorilor din gaz nu le mai pasa de fotbal si asta se vede.

  RăspundețiȘtergere
 16. Adrian Gurincu nu e in nici o liga secunda din grecia, e la SB langa prietena lui. Sa angajat in SB, sursa sigura. Cred ca Gurincu va mai "cocheta" cu fotbalul ca la firma respectiva lucra cam seara. momentan este in standy by cum se zice!

  cat despre echipa joaca bine, cazan cred ca e titular iar langa el visa, rada sau neag...eu cred ca visa mi se pare cel mai sigur.
  echipa se vede bine, fiti siguri ca daca gazu promoveaza credeti ca vom merge tot cu lotul asta> cel putin jumate vor fi lasati liberi (cas de liga2), si gazu va aduce fotbalisti care sa tina echipa in liga1.

  cred ca echipa cea mai buna ar fi urmatoarea:(dar lipsesc cei 2 juniori, obligatorii pt liga 2a)

  Greab

  (stancu)zaharia-Visa-Cazan-buzean,

  Bic-Bajenaru

  (olaru)Romeo-figliomeni-C Petre

  Staicu

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. visa nu mai e la medias. a semnat cu mioveni acum in iarna. cat despre juniori, cred ca se va miza destul de mult pe tircoveanu si iacob. dintre toti juniorii pe care ii avem ei par sa fie cei mai buni, doar teoretic momentan.. se va vedea in campionat ce si cum.e greu de facut un 11 stas. sunt multi jucatori buni, cu valoare sensibil egala.

   Ștergere

Gazistul are tot dreptul de a şterge comentariile.