GALERIE FOTO: Gaz Metan învinge Reșița la limită și își păstrează poziția de lider

Un meci ce părea inițial facil, a fost câștigat greu de echipa noastră în Valea Domanului cu cea mai slabă echipă din campionat, Metalul Reșița. Singurul gol al întâlnirii a venit în minutul 68 când Coșereanu a reluat în poarta gazdelor o pasă venită din partea lui Băjenaru. Victoria de astăzi ne-a consolidat primul loc în clasament. Gaz Metan ajunge astfel la cea de-a 6-a victorie consecutivă și acumulează 49 de puncte. În 2016 Gaz Metan a înscris 9 goluri și a primit doar unul. 

Echipele:

Metalul Reșița: Lucic - Vlad, Chiș, Crăciun, Makinde - Kopre, Buzdugan - Costea, Botezatu (C.), Julei - Maria
Rezerve: Ciule - Chira (min. Costea), Naziri, Vitorotic, Anghel (min. 61. - Maria), Pitulice, Ponoran
Antrenor: Carol Gurgu

Gaz Metan Mediaș: Greab - Radu Zaharia, Neag, Cazan, Neagu - Iacob, Băjenaru (C.), Târcoveanu - Buziuc, Coșereanu, Gavra
Rezerve: Botoșer - Trif, Danci (min. 33 - Cazan), Bic, Munteanu, Neacșa (min. 46 - Buziuc), M. Staicu
Antrenor: Leo GrozavuEchipa antrenată de Leo Grozavu își va păstra prima poziție în clasament și după etapa cu numărul 25, penultima a sezonului regulat. Gaz Metan ar fi trebuit să întâlnească formația FC Bihor. La fel ca în cazul defuncțiilor de la Caransebeș, FC Bihor va pierde toate partidele rămase de disputat cu scorul de 3-0, astfel că echipa noastră va acumula 52 de puncte îniante de ultima etapă atunci când vom întâlni Chindia Târgoviște - cel mai probabil în meciul pentru primul loc. Chindia va juca etapa următoare la Tărlungeni când va înfrunta Unirea. 

Rezultatele complete are Seriei a 2-a: 

FC Caransebeș 0-3 „U” Cluj (la masa verde)
FC Bihor 0-3 Unirea Tărlungeni (la masa verde)
FCM Baia Baia 1-0 CS Mioveni
Râmnicu Vâlcea 2-1 Șoimii Pâncota
Metalul Reșița 0-1 Gaz Metan Mediaș
Chindia Târgoviște 3-0 UTA Bătrâna Doamnă 

Clasament:22 de comentarii:

 1. Va dau o veste proasta: l-am ascultat azi la sport total fm pe aurel brasoveanu si a zis ca la sfarsitul sezonului se vor injumatati punctele doar dupa ce se vor anula rezultatele cu ultimele 2 care vor pica direct in C . Asta inseamna ca vom pierde 3 puncte fata de brasov si valcea , intrucat acestea au pierdut cu caransebes!

  RăspundețiȘtergere
 2. Răspunsuri
  1. Eu stau , doar va semnalam o situatie. Daca terminam la 9 puncte de Brasov sa spunem , de fapt vor fi 6. Ir la injumatatire vor fi doar 3 , deloc multe.

   Ștergere
 3. Nu te mai lua dupa ce zice unu si altu la radio , sunt niste tampiti , d multe ori i-am ascultat si tot aiurea vorbeau.Gazu va promova de pe locul 1 , si de pe locul 3-4 ar promova, fiindca greu isi poate primi o echipa din seria noastra licienta.Sunt probleme mari cu banii la echipe,stadioane varza.

  RăspundețiȘtergere
 4. Ca sa nu mai existe dubii :
  http://sptfm.ro/2016/03/23/exclusiv-auras-brasoveanu-echipele-din-play-off-vor-fi-televizate-si-vor-primi-putin-mai-mult-decat-celelalte-metalul-resita-poate-juca-in-play-out/
  Auras Brasoveanu e presedintele FRF pe liga 2 , deci nu orice terchea berchea.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Adica presedintele LPF pe liga 2 :)

   Ștergere
 5. pai se stia de la bun inceput ca se injunatatesc punctele in playoff si playout, se stia de la bun inceput xa punctels injumatatite se rotunjesc in sus. de la 4,5 se ajunge la 5 si tot asa. nu e nimic nou, chiar si asa gaxu nu cred ca o sa aiba probleme cu promovarea. incet incet gazu se distanteaza de restul. vine meciul direct cu chindia, ii batem si pe aia si dupa acel meci totul e la mana noastra.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. N-ai inteles nimic , nu era vorba de injumatatitul punctelor aici. E vorba ca se injumatatesc dupa ce se scad punctele cu cele care retrogradeaza direct , deci Gazul va pierde 3 puncte fata de Brasov si Valcea inainte de injumatatire , pentru ca ei au pierdut un meci cu Caransebes , iar noi am invins ambele meciuri. Anulandu-se meicurile, automat Brasov pierde 3 puncte , iar noi 6. Acu 'pricepusi prietenas?

   Ștergere
  2. spuneam in general de regulile din liga a2a. se stiau de la bun inceput. ce asa mare surpriza ca dupa terminarea sezonului regulat se anuleaza rezultatele cu echipele care cad direct? :) gazu e intr-o forma buna, poate bate orice echipa din liga a2a, nu vad vreo problema ca i se iau nu stiu ce puncte, da sa le ia.. o sa faca altele. acum 2, 3 etape erau 6 echipe intr-un punct, doua ..acum doar chindia mai tine pasul restul is la 5,9, 10 puncte fata de gazu. nu stau acum sa verific rezultatele dar nu cred ca o sa fie mari schimbari in clasament, mai ales schimbari care sa o afecteze prea tare pe gazu

   Ștergere
 6. Brasovului i se scad doar 7 puncte deoarece a pierdut cu Caransebes si a facut egal cu Bihor iar echipei din Valcea i se scad 3(a pierdut co Bihor) in timp ce celorlalte li se scad 12.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. De unde ai scos calculele alea? Se scad doar punctele cu ultimele 2 clasate care pica direct , nu si cele care pica in playout. Deci majoritatea celor din playoff vor avea 6 puncte scazute, mai putin Brasov si Valcea. Am fi avantajati daca ar intra in playoff U Cluj sau Mioveni in locul celor doua.

   Ștergere
 7. Pâna la urma, ramane o singura intrebare: se doreste promovarea dintr-o serie cu echipe foarte slabe, fara buget, fara stadioane, fara infrastructura si fara pretentii? Sper ca se mai vrea fotbal de Liga I la Medias, pt ca nu vad cine ar putea promova in afara de noi...

  RăspundețiȘtergere
 8. Eu am ajuns la concluzia ca sistemul asta e mai mult prost decat bun.Sunt de parere ca se va reveni la sistemul de dinainte incet dar sigur.Referitor la promovare,ar fi bine sa promovam in acest an pentruca incazul in care cele doua serii se vor comprima intr-una singura o sa ne fie mult mai greu.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. cel mai bun sistem era cel cu o singura serie de 10, 15 echipe si gata. dar daca majoritatea asa a vrut, sa aiba toata lumea loc in liga a2a s-a ajuns la mizeria asta cu doua serii, cu playoff, playout .. se gaseau 10, 15 echipe care sa-si permita financiar un campionat cu o singura serie. pai ce vor face aceste echipe daca vor promova in prima liga? o sa ceara si acolo doua serii sa aiba cheltuieli mari? :))

   Ștergere
 9. Un lucru este clar, pentru noi PLAY-OFF-UL incepe din meciul cu Chindia. Incepind cu acel meci, trebuie sa invingi in mod regulat chair si la limita. Din cite am vazut, in afara de Medias, Mioveni si Brasov, celalate terenuri de joc arata deplorabil, mai rau ca la tara si nu stiu cum poti sa ai in cap promovarea si sa speri la licentiere de Liga1 cind tu nu ai teren si stadion nici macar pt. joaca copiilor !
  Adevarata batalie pt. promovare incepe din meciul cu Chindia, este nevoie din acel moment de un joc hotarit si bun al GMM-ului pentru a reusi sa se impuna in clasament.

  Baieti, a sosit momentul marilor incercari, asa ca la munca hotarita si rupeti terenul caci altfel nu va va fi usor, mai ales ca unii au niste terenuri numai bune de plantat porumb.

  HAI GAZU !

  RăspundețiȘtergere
 10. Bai baieti , terminati cu asta cu terenurile si infrastructura. De anul trecut orice echipa primeste licenta pentru liga 1 , nu mai sunt probleme. In cel mai rau caz primesti niste penalizari , vezi cazul CFR si Petrolul. Asa se zicea si de Voluntari ca n-are unde juca si ca nu promoveaza si uite ca joaca pe Dinamo bine mersi. Promovarea si-o doreste oricine , pentru ca in cazul in care nu ai unde juca , oricum drepturile tv iti acopera toate cheltuielile inclusiv inchirierea unui stadion . Au trecut vremurile cand unele echipe nu-si doreau promovarea. Asa ca sa va iasa din cap ca x si y nu vre apromovarea. Pentru Brasov asta e singura scapare din faliment spre exemplu. Chindia daca promoveaza va juca la Pitesti , nu e obligatoriu sa joci in orasul tau. Viitorul joaca la Ovidiu , Pandurii joaca la Severin , Steaua la Pitesti etc etc.
  Vad ca sunteti foarte optimisti ca am legat cateva victorii. Tineti minte ce va spun , orice serie are un sfarsit. Deja incepem sa gafaim daca batem cu 1-0 la Resita. Plus de asta , daca analizam corect meciurile, atat la Valcea cat si la Baia Mare am marcat din bulan , alea erau meciuri de 1 x 2 , a iesit bine pentru noi , atata tot. Nu e o garantie ca o sa-i batem si in playoff. Si eu sunt de parere ca Gazul ar trebui sa promoveze , dar vad pe unii dintre voi extrem de nerealisti si vad deja promovarea. Mai sunt 11 meciuri totusi , si repet , toti din playoff o sa-si doreasca promovarea v-o zic sigur.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. PAY-OFF-UL pt. noi va incepe practic in ultima etapa di retur, cu Chindia. Acasa trebuie cistigate toate meciurile , conditiile sint bune acasa, iar in deplasare nu trebuie sa pierdem, daca in deplasare reusesti 2 victorii, calificarea in LIGA1 este aproape sigura. Repet, trebuie neaparat sa cistigam topate meciurile de acasa beneficiind de conditiile execelente de joc si de faptul ca lotul nostru, parerea mea este totusi peste celalte loturi. Munca si seriozitate maxima, nu trebuie s batem cu 5-0 trebuie sa cistigi 3 puncte /meci.

   Eu cred in aceasta echipa, Mediasul trage sperante mari si iusi pune sperante mari in acesti baieti care daca muncest si cistiga in teren nu au decit de cistigat pe toate planurile. va fi greu pe "orezariile" de la Vilcea, Baia Mare, UTA, Chindia, dar astea sint conditiile, sa speram ca prondem timp bun.

   HAI GAZU !

   Ștergere
 11. Perioada pina la meciul cu Chindia prinde bine pt. pregatirea asaltului final, PROMOVAREA. Nu cred ca trebuia sa batem cu 5-0 pe toata lumea, important a fost ca am luat 3 puncte la fiecare meci si asta te pozitioneaza bine in clasament. Sa speram intr-o victorie contra Chindiei si apoi calculul clasamnetului final ( injumatatire puncte). Daca reusim un sa fim pe primul loc si un mic avans de 1-2 puncte fata de urmatoarea, va fi bine pt. un start bun. Un lucru este clar, acasa va trebui sa jucam bine si sa cistigam fiecare meci iar in deplasare sa nu pierdem , dimpotriva este buna si cite o victorie. Acum totul depinde numai de noi, daca vom juca hotarit si cu siguranta , atunci sansele de promovare vor fi mari ,...dar trebuie extrem de multa hotarire si seriozitate. Toti cei care doresc sa revada GMM in Liga1 trebuie sa fie prezent la fiecare meci de acasa, va fi important publicul, va fi importanta sustinerea din tribune, va fi un semnal al aprecierii fotbalului.

  Succes baieti si vom fi la stadion !

  HAI GAZU !

  RăspundețiȘtergere
 12. O saptamina cu spor la pregatire . Multa munca si atentie mare, in aceasta saptamina incepe practic PLAY-OFF-UL.

  HAI GAZU !

  RăspundețiȘtergere
 13. Hai baieti, intrati in linie dreapta,nu vrem sa invingem cu 5-0 vrem 3 puncte. Parerea mea, GMM prin lotul sau are mari sanse la LIGA1, dar trebuie sa "rupa terenul si plasa", iar asta cere mare atentie, o mare daruire , o buna pregatire si ambitie.

  HAI GAZU !

  RăspundețiȘtergere
 14. Incepe practic PAY-OFF-UL odata cu meciul impotriva Chindiei,asa ca dorim succes si spor la treaba baietilor. Incepe acum cu adevarat testul maturitatii , rabdarii, dirzeniei si experientei acestor jucatori, si cred ca ei sint in stare sa readuca GMM in Liga1, mai mult sa o reusita privind calificare in Liga1 va pune acesti jucatori in rindul celor care desi nu sint medieseni vor fi pe veci medieseni.

  HAI GAZU ! HAI BAIETII !

  RăspundețiȘtergere

Gazistul are tot dreptul de a şterge comentariile.