VIDEO: Gavra ne aduce victoria si cu FC Brasov

Trei puncte mari castigate astazi de echipa noastra in compania formatiei FC Brasov. Gaz Metan a castigat cu scorul de 2-1 dupa golurile jucatorului venit in aceasta iarna de la Viitorul Constanta, Cristian Gavra. Nouarul din echipa noastra a deschis scorul in minutul 63 dupa o executie de generic. Sutul acestuia din marginea careului de 16 metri l-a invins pe portarul brasovean, Cauca, si tabela arata 1-0 pentru echipa noastra. 
Protagonistul negativ al meciului a fost Alex Munteanu care, dupa doua ratari mari, in situatie de unu la unu cu portarul advers, a primit al doilea cartonas gablen si a fost eliminat in minutul 77. Inferioritatea numerica ne-ar fi putut costa scump, insa acelasi Gavra a iesit la rampa un minut mai tarziu cand a primit o pasa excelenta de la Cosereanu, pe care a fructificat-o in gol si tabela arata 2-0 pentru noi, ajungand astfel la golul cu numarul 3 in tricoul lui Gaz Metan. Cu toate acestea emotiile nu ne-au parasit deoarece Brasovul a redus din diferenta prin Matei care a transformat penalty-ul acordat de centralul Nicolae Catalin Botas. In urma acestei victorii Gaz Metan acumuleaza 40 de puncte si ne instalam pe primul loc, cel putin pana maine cand se joaca si celelalte meciuri din serie. Leo Grozavu a inceput partida in formula urmatoare: Albut (C) - Florean, Neag, Cazan, Neagu - Bajenaru, Iacob, Tarcoveanu - A. Munteanu, Gavra, Cosereanu.Dupa pauza au intrat Stancu si Bic inlocuindu-i pe Florean si Tarcoveanu. Figliomeni a fost si el introdus pe teren in minutul 83 in locul autorului celor doua goluri, Gavra. Nu au fost utilizati Greab, Danci, Radu Zaharia si Staicu. 

In acest moment, clasamentul seriei arata in felul urmator:Etapa urmatoare, echipa noastra va avea parte de alt meci tare la Baia Mare cu FCM, echipa cu care ne batem la promovare! 

HAI GAZU!!!  

23 de comentarii:

 1. e hai ca astazi a fost cu totul altceva, fata de ce am jucat la valcea. un meci bun spre foarte bun. pacat doar ca munteanu a parut ca nu e cu mintea doar la meci dar putem intelege de ce. :) la pauza cand grozavu l-a schimbat pe tircoveanu cu bic, nu trebuia sa-l schimbe pe florean cu stancu.. florean trebuia sa ramana in teren si stancu sa-i ia locul lui munteanu dar asta e, bine ca acel rosu nu a contat chiar asa mult. bravo lui gavra pentru goluri. bravo lui albut pentru cateva parade chiar frumose. bravo tuturor pentru meciul frumos.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Munteanu nu e cu gandul la meci pentru ca nu are nici o legatura cu acest sport. Asta-i explicatia.

   Ștergere
  2. ce prost esti. iubita lui e insarcinata in 38 de saptamani, deci poate sa nasca oricand. probabil nu se mai poate concentra total la meci.

   Ștergere
  3. Sa fim seriosi ... tu chiar crezi explicatia asta ?

   Ștergere
 2. Bravo coşe ptr faza la golul 2.

  RăspundețiȘtergere
 3. Suntem vanati, nu se poate ca in fiecare meci sa avem om eliminat.
  Platim tribut din cauza lui horoba.

  RăspundețiȘtergere
 4. Multumim echipei care inainte de inceperea partidei auu venit la salutul galeriei iar la golul de la Valcea cat si la al doilea din aceasta partida au venit direct la galerie.

  RăspundețiȘtergere
 5. Sunte-ti de-a dreptul penibili cum pute-ti spune despre Munteanu ca nu e cu gandul la fotbal.Fiecare om are o zi proasta dar eu cred ca Munteanu e printre putini cărora chiar le pasa de echipa asta.Crede-ti ca le pasa celor care au venit împrumut pe 6 luni.Astia au venit sa-si ia banul si nu le pasa daca Gazul promovează sau nu.Cred ca nu e cazul la Munteanu.Cantariti bine ce scrie-ti si gandi-ti logic

  RăspundețiȘtergere
 6. Felicitari pentru victorie.Avem 3 meciuri jucate din care 3 victori,asta conteaza cel mai mult.90% suntem in play-off un prim obiectiv indeplinit.Felicitari si galeriei care si-au facut datoria pe tot parcursul jocului,am vazut mai multi oameni in galerie,ceea ce este imbucurator,tineti-o tot asa baieti!As vrea sa vorbesc si despre minusurile echipei,cele pe care le-am vazut eu cu ochii mei de suporter,dar mie teama sa nu devin oaia neagra a saitului,ala care nu-i convine de nimic, nici atunci cind echipa cistiga.Una peste alta am luat 6 pct importante,asa ca felicitari incodata actorilor principali.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Asta-i marea problema la roman... ii e frica sa-si spuna parerea de frica sa nu devina oaia neagra. Asa ca prefera sa ramana in anonimat , placut de toti! Bravo ma, asta da mentalitate occidentala. Pana si Barcelona e criticata , Gazu n-are voie? Spune ma ce ai de spus!

   Ștergere
  2. Tocmai ca nu am mentalitatea asta,numai ca unii nu inteleg chestia asta,si se fac destule interpretari.Sincer eu sunt multumit ca am luat 6 punct importante in doua meciuri grele insa multe lucruri lasa de dorit la echipa.Din ce am vazut eu...repet,in calitate de supotrer,e ca echipa a scazut in valoare fata de ce am avut.Nu imi pot da seama acum daca lucrul asta e unul bun sau rau.Din cite stim echipa din tur era mai valoroasa dar ne-a clasat pe un dezonorant loc 7.Acum suntem sub valoare insa cistigam ne calificam in playoff iar acolo se poate intampla orice,avand in vedere si potentialul adversarilor.Echipa actula suplineste lipsa de valoare prin vointa.Pe linia de fund suntem durere,parerea mea!La ora asta nu avem nici macar un funas care sa iti dea o oarcare siguranta o incredere ca ai acolo pe cine te baza.Noi am avut intodeauna macar unul din fundasi centrali ca un stalp in aparare,cu o anumita valoare,un lider in care aveai o siguranta ca nu gafeaza.Acum nu avem asa ceva,l-am avut pe Muth care a plecat,dar nu am pus un egal valoare in loc.De funadasii laterani nici nu are rost sa mai discutam.Dupa cum spunea altineva,Buzean poate juca linistit pe stanga si la 34 de ani.Iata ca in toti acesti ani nu am fost instare sa-i aducem lui Buzean un concurent adevarat pe acel post ,asta-i adevarul.Pe dreapta,o schimbare pe care sinecer nu am inteleso,un fel de rade ciob de oala sparta, ba chiar Stancu sa fost sub ce a jucat Florean.La mijolc am avut un singur om astazi,si ala doar o repriza,pe Bajenaru, care se vede ca are multe meciuri de liga1 o valoare si o experienta.De Iacob si Trcoveanu ce sa spun,sunt tineri cred ca au potential sa creasca,mai ales Trcoveanu se vede ca are ceva clasa in el,am vazut niste driblinguri,o pasa doua,insa sunt firavi,nu avem cosistenta la mijloc.Sunt copii necopti inca,nu stiu cit ne pot ajuta in playoof.Mult curaj a avut Grozavu sa joace cu amandoi odata la mijloc in echipa de start,si asta s-a vazut in prima repriza,dupacare s-a remediat si la bagat pe Bic.Probabil ca de aici se trage si mutarea Florean-Stancu din cauza juniorului in teren,in fine,am pierdut o schimbare la faza asta.Munteanu in dreapta,mult travaliu ca deobicei,partea buna la el e ca are prestati constant bune,inafara celor 3 ocazii clare de gol care le-a avut si-a facut treaba.Nu cred ca e cazul sa-l criticam dur,a facut multe altele bune in alte meciuri,asa ca sa trecem cu vederea ceea ce s-a intamplat astazi.Cosereanu pe stanga,a vrut mult,s-a zbatut,are vointa,insa chiar daca a dat pasa la golul 2 a lui Gavra cred ca si Olaru si Figlomeni sunt peste el la ora asta.Parerea mea e ca am fi mult mai periculosi cu unul din cei doi in echipa de start,preferabil pentru mine ar fi Olaru.Despre Gavra inca nu imi pot face o parere ,a marcat la Valcea cu sansa,primul gol de azi a fost intradevar de executie,iar la aldoilea s-a demarcat bine ca sa primeasca.Pare un atacant speculativ,are un travaliu destul de bun,nu il prea ajuta fizicul ,sa vedem incontinuare,cert e ca si-a asigurat un loc de titular in prima echipa.Dupa cum am mai spus per total echipa mi se pare scazuta in valoare,acum sa vedem poate gresec,poate se mai regleaza automatismele se mai omogenizeaza echipa si o sa vedem altceva.Deasemenea am abuzat mult de mingi lungi direct pe varf in meciul de azi,rar a fost cind am mai legat la firul ierbii.Asta-i fotbalul ce sa-i facem,cind ai valoare nu-i vointa,cind ii vointa nu-i valoare,nici cum nu e bine:))Cred totusi ca se putea mai bine la transeferuri,dar asta-i raspunderea lui Grozavu si deocamdata tre sa facem ciocu mic ca are rezultate.Cind ma refer la transferuri ma gindesc in contextul a ceea ce au de oferit adversarele noastre.Sa fim seriosi sa fiu jucator si sa am de ales o echipa din liga2 seria2 as alege fara dubii pe Gaz Metan,deaia spun ca avem un plus fata de competitoarele noastre deci puteam face transferuri putin mai bune.La ce am vazut pina acum cred ca suntem cam egali cu primele 6 competitoare.

   Ștergere
  3. Continuare:In playoof v-a fi foarte greu sa bati afara la oricare dinte ele.Sa-l aduci pe Cosereanu cind ii ai pe Figliomeni si Olaru mi se pare prostesc.Iar in cazul unei promovari,sa fim corect v-a trebui sa schimbam 90% din jucatori.In fine atat am avut de zis,sper ca n-am dranjat pe nimeni,bafta echipei incontinuare,sa facem cel putin un egal la Baia Mare

   Ștergere
  4. nu prea inteleg de ce vedeai tu lotul din tur asa valoros. inafar de muth si lulu.. mai spune-mi un jucator de valoare care a plecat. Unde mai punem ca saracu muth nu prinde deloc echipa la mures, cu toti valorosii din teren, in tur am fost de-a dreptul penibili. noi nu am mai avut linie de fund buna de cand a plecat markovic. el cu trtovac chiar faceau treaba buna, muth si cu cine a venit dupa .. abrudann etc, nu prea au ridicat stacheta. de bine de rau cu echipa asta castigam.. 3 din 3. suntem pe primul loc, cel putin pana incep meciurile de astazi. pai nu e bine? cosereanu chiar mi se pare jucator bun, cum mi se pare si albut, cum mi se pare si gavra. Jucatorii par sa fie intr-o forma buna. cat despre schimbarea lui florean.. Tircoveanu a fost schimbat cu bic, echipa mai avea doar un junior pe teren si atunci trebuia obligatoriu introdus si stancu sa fie iar doi juniori. florean a jucat acceptabil dar astea-s legile frf.. doi juniori in teren.

   Ștergere
 7. Am văzut meciul din minutul 40. Nu am jucat rău. Sunt de acord cu confratele Adi IRL în sensul că echipa in tur era mai valoroasă, că nu juca e altceva. Permiteti-mi să remarc un lucru : Brașovul are echipă , mult mai bună decat cea pe care o avea în Liga I . Nu inteleg de ce nu l-am luat noi pe Andor de la Bihor. Parcă a mai fost pe la noi . Mi se pare un fotbalist bun. L-am criticat pe Gavra , dar uite că m-a contrazis. Munteanu ratează prea mult , e ceva cu el in plan psihic , poate că va fi tată în curând . Nu trebuie lovit, în nici un caz nu trebuie procedat cum a făcut Leo , nu se poate să spui jucătorului că nu are minte în văzut camerelor de filmat . Pedagogia e punctul slab al lui Leo. La fel spun şi eu , trebuie inceput cu Olaru şi Figliomeni. Trebuie remarcată execuţia lui Gavra , gol de generic. E bine , mi-a plăcut galeria , puţini dar inimoşi.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. asta-i leo, un om coleric. asa cum e si hagi, asa cum e si panduru, asa cum sunt multi antrenori. dar pana la urma uite ca sub bagheta lui, echipa joaca. cat despre valoarea echipei, nu stiu ce sa zic. si lotul actual mi se pare destul de valoroas din moment ce castigam meciuri. degeaba aveam in tur lot care pe transfermarkt costa cateva milioane de euro, daca in meciuri, ne-am facut de ras cu echipe gen pancota sau tarlungeni si am pierdut fara drept de apel cu brasov sau mioveni. nu mi se pare ca andor ar fi peste ce avem noi la medias.

   Ștergere
 8. Echipa a inceput sa mearga cu toate neajunsurile, dar este bine ca reusim sa marcam, sa cistigam. ACeste victorii sint importante, iar daca se va continua cu munca si atentia la joc, vom cintarii greu in ecuatia calificarii in LIGA1.

  Cred ca n-ar strica sa se exerseze mai mult executii la poarta din alergare, am scoate mai multe goluri.

  HAI GAZU !

  RăspundețiȘtergere
 9. echipa asta mai putin valoroasa decat cea cu "vedete" din tur chiar joaca, in tur cu vedetele Muth ,Abrudan, Elton Lexandro, llullaku. cu astia ne bateau toate echipele. acum cu o echipa necunoscuta, in afara de Bajernaru si Albut nu este nici o vedeta uita ca echipa da rezultate.

  Muth (nici in primii 18 nui la ASA),
  Abrudan (somer),
  Elton Lexandro (somer),
  llullaku (joaca 20-30 min la iasi)

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. stai linistit ca nici celor din iasi llullaku nu li se pare mare vedeta, noi il stim pentru ca a jucat pe aici 3, 4 ani. dar in fotbalul romanesc daca spui "lullaku" nu stiu cati il recunosc. cine se uita la liga 1 trebuie macar sa fi auzit de danci, neag, cosereanu, gavra, albut etc. daca nu stii chiar si pe unde au jucat.. nu-s chiar niste anonimi.

   Ștergere
 10. Urmeaza meciul cu Baia Mare. Si acolo din cite am vazut suprfata de joc este destul de slaba si poate crea probleme. Realizarea unei victorii la Baia Mare poate fi un avans bun luat pt. Liga1. Echipa sa continue sa aiba incredere in fortele proprii si se va putea intra in PLAY-OFF de pe pozitia 1 chiar cu-n usor avans fata de contracandidate.

  Daca vrei, poti ! Sansa noastra sta in jocul nostru, daca se va continua munca cu hotarire si fermitate, GMM-ul se poate impune clar ca favoriti pt. Liga1 .
  Spor la treaba si unitate !

  HAI GAZU !

  RăspundețiȘtergere
 11. baia mare e slaba, chiar si cu acel teren prost daca intram bine in meci, nu cred ca o sa ne puna probleme. din ce observ. echipele incep sa faca pasi gresiti. valcea doar egal cu u cluj si egalul asta luat cu noroc, baia mare egal cu tarlungeni ..acum e momentul victoriilor si dupa cum se prezinta echipa chiar cred ca e posibila victoria in etapa care urmeaza.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. nu trebuie sa gandim asa - noi trebuie sa mergem la victorie in fiecare meci. daca asteptam pasii gresiti ale contracandidatelor, suntem degeaba

   Ștergere

Gazistul are tot dreptul de a şterge comentariile.