Gavra aduce a doua victorie consecutivă din Play-Off: Baia Mare 1-2 Gaz MetanGaz Metan a câștigat partida din deplasare cu formația FCM Baia Mare cu scorul de 2-1. Golurile formației noastre au fost marcate de Cristian Gavra. Atacantul a deschis scorul la doar 4 minute de la primul fluier. Prima repriză s-a terminat cu avantajul minim al echipei noastre. 

După pauză, băimărenii au reușit să egaleze prin Vasile Pop în minutul 53. Același Gavra a readus echipa noastră în avantaj înscriind pentru 2-1 în minutul 68 când a trimis în poarta lui Ormenișan din 10 metri. Tabela a rămas neschimbată până la ultimul fluier și Gaz Metan își continuă fără greșeală parcursul din Play-Off de până acum: două meciuri - două victorii! 

În urma succesului de astăzi, echipa antrenată de Cristi Pustai acumulează 27 de puncte și se distanțează la 4 puncte față de următoarea clasată, UTA Arad, care are însă un meci mai puțin disputat. Gaz Metan a profitat și de eșecul înregistrat de Chindia Târgoviște care a pierdut ieri cu FC Brașov, scor 3-2. În ultimul meci al etapei, CS Mioveni primește vizita echipei din Arad, UTA. 

Echipele meciului de astăzi:
Baia Mare: Ormenișan - Străuț, Fl. Ilie (cpt.), Sg. Oltean, Anițoiu - Daminuță, Vasilache - P. Păcurar, C. Sîrbu, Balaure - V. Pop
Rezerve: Bota - Codoban, Duruș, Jurj, Bușu, Cîrjan, șter
Antrenor: Dorin Toma

Gaz Metan: Albuț - M. Stancu, I. Cristea, L. Cazan, G. Neagu - Băjenaru (cpt.), P. Iacob - R. Zaharia, Al. Munteanu, Coșereanu - Gavra
Rezerve: Botoșer - Buzean, Bic, I. Neag, Tîrcoveanu, Neacșa, Buziuc
Antrenor: Cristian Pustai

Meciul de azi de la Baia Mare a început cu o întârziere de aproximativ 10 minute datorită unui protest al jucătorilor formației gazdă. 20 de comentarii:

 1. Daca am promova in liga 1 , Rusu (mijlocas central ofensiv),Iacob(portar),Andor(mijlocas stanga),Matei (atacant, a marcat 20 de goluri in sezonul regulat) de la Brasov ar fi utili echipei,

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. asa a marcat si saracu staicu 15 goluri, dar de cand a venit la medias e ca si nevazut, trebuie sa vezi daca jucatorii se potrivesc stilului de joc al antrenorului. cred ca asta se intampla la staicu, nu stiu ce juca la valcea dar daca nici leo nici pustai nu mizeaza pe el, inseamna ca e o problema cu el si cu ce poate juca el. plus ca de exemplu portar avem, plesca e doar imprumutat la btotosani. noi sa facem bine sa promovam, ca o sa stie pustai ce sa aduca.

   Ștergere
  2. Daca te uiti de exemplu la Matei iti dai seama ca ii un jucator de careu, ii masiv, dar pana acum Gavra a confirmat :) iar sincer mie nu imi place Cosereaunu, Plesca are 32+ Botoser si Greab nu sunt jucatori de prima Liga iar Albut ii slabut, plus un fundas central ne-ar trebui cu experienta.. undeva pe la 28-30 de ani ..

   Ștergere
  3. dupa parerea mea, pesca desi are 33 de ani, e serios si nu pierde nopti prin cluburi, inca mai poate juca 2,3 ,4 ani. gavra e doar imprumut la medias. odata cu promovarea in prima liga nu mai e obligatorie folosirea a 2 juniori, asta simplifica mult lucrurile. sa ajungem noi sa fim promovati si pe urma sa ne gandim ce si cum facem. din cate stiu din sezonul viitor in liga 1 fiecare echipa trebuie sa joace cu un jucator de sub 21 de ani. noi prima data sa promovam si dupa avem timp o vara intreaga sa tot facem transferuri si planuri pentru liga 1.

   Ștergere
 2. foarte bine ca am batut, incet incet daca ramanem concentrati si baietii isi primesc banii o sa ne desprindem si in clasament.
  ca bila alba e victorie si faptul ca am marcat de doua ori, lucru care nu s-a intamplat in meciurile jucate in 2016 cand pe banca era leo, cu pustai, 3 cu mioveni, 2 cu baia mare
  ca bila neagra, faptul ca dupa ce marcam primul gol, in loc sa il marcam pe al2lea si sa ne desprindem in castigatori, noi suntem egalati. pe de alta parte inteleg ca fotbalistii nu-s roboti si au si ei lacunele lor in evolutii, cu tot repsectul pentru ei, daca erau mai bunicei, jucau la iga 1, dar daca-s baieti despteti si trag tare, din vara au sansa sa joace in liga 1. cativa jucatori din actualul lot chiar pot juca lejer si la liga 1, nu o sa se intample ca la alte nou prmovate care-si schimba 90% lotul cand promoveaza in liga 1.

  RăspundețiȘtergere
 3. Sper sa nu mai fim la mana brasovului pe final de campionat ,trebuie sa avem avans de cel putin 3 puncte tot timpul ,hai gazu!

  RăspundețiȘtergere
 4. Bravoooooooooo , Hai Gazuuuuuuuuu !!!!!!!!!!!!!

  RăspundețiȘtergere
 5. Felicitari pt. cele 3 puncte. Vom fi alaturi de voi si atentie mare la meciul urmator, va fi greu, dar avem incredere in voi .
  Impreuna vom reusi !

  HAI GAZU !

  RăspundețiȘtergere
 6. de ce nu se mai merge in deplasari cu autocarul clubului?
  S-au nu mai avem autocar?

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Nu vrem sa mai depindem de conducere,facem totul pe cont propriu,iar din cat stiu eu,conducerea unui club de fotbal din Romania nu mai are voie sa puna autocare galeriilor.

   Ștergere
  2. Probabil omul întreba de ce echipa nu mai face deplasările cu autocarul propriu, se vede în poza un autocar verde, cel mai probabil fiind un autocar închiriat de club pentru echipa. Unde e autocarul alb al echipei?

   Ștergere
  3. Din cate am auzit,sunt ceva neintelegeri intre cateva persoane din cele doua companii, Transgaz si Romgaz.

   Ștergere
 7. UTA a cistigat la Mioveni si este la un singur punct in spatele nostru. Etapa urmatoare va fi extrem de aprinsa. Acum vor urma 3 meciuri ( Brasov, Arad, Tirgoviste) cu adevarat dificile, deci, atentie maxima si joc hotarit, doar asa ne putem impune. Turatie maxima baieti caci vin 3 meciuri grele.

  HAI GAZU !

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. slaba uta astazi, daca nu primeau astia de la mioveni rosu, nu batea uta nici daca jucau pana maine :))

   Ștergere
 8. brasovul are cea mai buna echipa , daca nu ar fi probleme cu banii, ei sunt principala candidata la promovare

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Cea mai buna echipa ? NU, Baia Mare are cea mai buna echipa, daca n-ar fi fost problemele cu banii, era principala candidata la promovare :)) . Sa-i lasam pe sportivi sa-si demonstreze valoare in teren !

   Ștergere
  2. baia mare? inafar de daminuta, dica, vasilache si florin ilie ..ce jucatori au aia de spui ca are lot bun? medias are cei mai cunsocuti jucatori si cel mai bun/valoros lot. brasovenii au si ei vreo doua, trei nume mai cunoscute dar nimeni nu se poate compara cu lotul mediasului. din liga a2a poate doar rapidul sa mai aiba asa lot valoros ca cel al mediasului.

   Ștergere
 9. Stie cineva daca jucatorii au primit ceva din restantele salariale?Se vorbea ca saptamana asta sa se plateasca 2 salarii,sau platit sau nu?

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Am inteles ca s-ar fi dat 2 salarii.

   Ștergere
 10. Va fi, parerea mea, saptamina decisiva, o saptamina la finele caruia daca vom juca bine si vom invinge ne putem asigura in proportie de 80 % calificarea in Liga1. Noi vom fi la stadion alaturi de baieti, credem in calitatea si ambitia lor de a demonstra ca sint jucatori demni de Liga1.

  HAI GAZU !

  RăspundețiȘtergere

Gazistul are tot dreptul de a şterge comentariile.