Gaz Metan continua spectacolul in Play-offGaz Metan a câștigat astăzi partida de pe teren propriu împotriva formației FC Brașov cu scorul de 3-1. Golurile echipei antrenate de Cristi Pustai au fost marcate de Andrei Tîrcoveanu, Radu Zaharia și Cristian Gavra. Gaziștii au deschis scorul prin Tîrcoveanu în minutul 19 când șutul trimis de acesta s-a oprit în poarta apărată de Iacob. Până la pauză nu s-a mai intâmplat nimic notabil, echipa noastră intrând la cabine cu avantaj minim. Brașovenii au ieșit mai motivați de la vestiare și au reușit egalarea prin Marius Matei în minutul 60. Tabela rămâne neschimbată doar șase minute pentru că Radu Zaharia, ne aduce din nou în avantaj în minutul 66 cu o lovitură de cap după un corner executat de Ciprian Petre. După doar două minute de la reluare, gaziștii au mai lovit o dată prin Cristian Gavra care a șutat din 16 metri fără speranțe pentru goalkeeperul Brașosului. Scorul ar fi putut lua proporții însă jucătorii noștri nu au reușit să fructufice ocaziile avute. Echipa oaspete a terminat partida în inferioritate numerică din minutul 78 după ce fundașul Marin l-a faultat pe Coșereanu, fiind eliminat. Atacantul nostru care ar fi scăpat singur cu portarul Iacob. 

Echipele:

Gaz Metan: Albuț - M. Stancu, I. Cristea, L. Cazan, G. Neagu (Buzean '80) - I. Neacșa (Cip. Petre '64), R. Zaharia - Băjenaru (cpt.), Tîrcoveanu (P. Iacob '72), Coșereanu - Gavra
Rezerve neutilizate: Botoșer - I. Neag, Bic, Buziuc
Antrenor: Cristian PustaiFC Brașov: Fl. Iacob - Vagner (M. Matei '30 - eliminat '78â), M. Marin, Puțanu, Negotei - I. Manole (Livan '64), S. Pană, Al. Coman, Andor - Mug. Buga (cpt.), Bg. Rusu (D. Ene '69)
Rezerve neutilizate: D. Mutu - Rz. Avram, ș. Moraru, Istrofor
Antrenor: Adrian Szabo


În urma victoriei de astăzi, Gaz Metan acumulează 30 de puncte și cel puțin până mâine se află la 4 puncte distanță față de următoarea clasată, UTA. Arădenii joacă mâine în deplasare la Târgoviște unde întâlnesc Chindia. Pentru echipa noastră urmează cel mai important meci de până acum. Sâmbătă, 23 aprilie vom juca cu principala contra-candidată la promovare în acest moment, UTA Arad. 

Galerie Foto:
33 de comentarii:

 1. Respect pt. galerie si pt. sacrificiile pe care le fac. Azi nu am ajuns la stadion ....am vazut la TV a 2 a repriza. Se auzeau f. bine. Felicitari si echipei, cu o victorie la UTA....luam optiune puternica pt promovare

  RăspundețiȘtergere
 2. Felicitari echipei pt. prestatie, ambitie si dorinta de a arata ca viitorul lor este practic in mainile lor. Bravo baieti, bravo pt. atitudine, bravo pt. ca meci de meci reusiti sa va mentineti in frunte si sa va creati un viitor pe care il meritati. Fara indoiala, daca se tine acest ritm finalul nu poate fi decit unul fericit pe plan sportiv, financiar, familial si multumirea suporterilor care au prins curaj si nadejde ca aici la Medias se poate naste o noua echipa care sa performeze. Inca o data, FELICITARI pt. victorie si pastrati ritmul care va poate asigura linistea zilei de maine.

  Alaturi de baietii GMM !

  HAI GAZU !

  RăspundețiȘtergere
 3. Imi poate spune cineva cati spectatori au asistat la meci cu aproximatie si daca I.Neacsa este Sergiu Neacsa?

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Ma refeream daca e vorba de Alex Sergiu Neacsa ca nu stiu din ce motive pe toate site-urile apare ca fiind I. Neacsa

   Ștergere
  2. sergiu neacsa :)

   Ștergere
 4. Drumul spre mai bine se face numai cu munca si daruire. Echipa a avut o prestatie buna si o dorinta de a performa. Un sincer BRAVO pt. joc si rezultat, si nu vad de ce n-am continua la fel, echipa chiar merge bine si sint aproape de o realizare care va aduce numai beneficii: bani, cota fotbalistica, respect. Sa tinem piciorul pe acceleratie si atunci totul va fi bine. Alaturi de baietii GMM in tentativa lor de a arata ca sint o echipa care isi merita locul in frunte.

  HAI GAZU !

  RăspundețiȘtergere
 5. Indiferent de ce rezultate vor avea altii, noi trebuie sa ne facem jocul nostru, un joc bun. Parerea mea, meciurile cu UTA si CHINDIA pot rezolva intr-o buna masura accesul in Liga1, asa ca trebuie sa jucam in aceste doua meciuri la victorie.

  HAI GAZU !

  RăspundețiȘtergere
 6. un meci bun, spre foarte bun. cel putin acasa, vom fi greu de invins. avem o echipa solida, jucatori experimentati. nu doar pentru ca a marcat ieri, dar gavra e unul dintre cele mai bune transferuri(imprumuturi) facute in iarna, asta asa, ca tot spuneu unii pe aici prin ianuarie ca grava nu e de gazu. da bine, toata echipa a jucat bine seara. e placut sa vezi ca jucatorii au mentalitate buna si-si revin dupa ce sunt egalati. al3lea meci cand sunt egalati la 1, ceea ce poate fi o problema, dar din fericire au reusit si de data asta sa revina in meci. la gol o greseala in lant a intregii aparari si a portarului. daca o sa vina si banii la baieti, putem pune deja sampania la rece :)

  RăspundețiȘtergere
 7. Gavra a fost adus de Jozsi Biro la GMM, este la Mediaş pentru că vreme de 4 luni l-am avut preşedinte pe Jozsi . Dacă nu era Biro şi prietenia lui cu Zoli Iasko de la Viitorul , astăzi Gavra nu era la Medias. Din păcare Jozsi a fost scos pe tuşă, directorii GMM l-au preferat pe domnul Mărginean , care nu reprezintă şi nu va reprezenta vreodată ceva pentru GMM. Pe Eric tot Biro l-a adus la GMM şi alţii şi-au arogat meritele de a-l fi descoperit. Ar trebui ca galeria asta inimoasă pe care o avem acum sa puna un banner " Multumim Jozsi Biro ", dacă avem un pic de echipă acum asta e datorita lui Biro şi respectului pe care Jozsi il are in lumea fotbalului. Cât Jozsi a fost preşedinte nu s-a auzit ca transfera fotbalisti prin firma lui , ca ia comisioane , ca deplasările echipei se fac prin firma lui , domnul Biro şi-a văzut în linişte de treaba şi a transferat o echipă care uite că se leagă .Jozsi nu a suportat umilinţa şi a demisionat din club . Păcat , de oameni ca el am avea nevoie. Eu în calitate de vechi suporter al Gazului Metan mulțumesc lui Jozsi Biro pentru ca ne-a redresat , ne-a luat de pe locul 7 şi ne-a lăsat pe locul 1 in calutate de preşedinte ,performanţa sa fiind urmată de aducerea valorosului conducător Mărginean.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. De Leo Grozavu de ce nu zici nimic ? Lui nu-i acorzi merite chiar deloc ?

   Ștergere
  2. Usurel, despre merite sa vorbim la final. Pina atunci trebuie sa juca bine si sa cistigam in continuare meciuri, este singura cale spre bine. Echipa merge, banii vor veni cu siguranta, nu va ramine nimeni fara bani, de asta sa fiti siguri. Livrarea banilor se va face imediat ce bugetul ROMGAZ si TRANSGAZ este semnat ( pe masa Bucurestiului), sponsorizarea functioneaza ca si contract doar ca banii se dau dupa N semnaturi, asa ca la STAT. Din restul de bani ramasi de livrat de sponsori si anticipind PROMOVAREA, vor fi suficienti bani pt. a plati salarul si prima la baieti.
   Sa raminem concentarti pe joc cai pina laurma se rezolva totul.

   HAI GAZU !

   Ștergere
  3. bai dar unii sunteti culmea. acum cine a condus echipa biro, horoba, sau Dumnezeu din cer? cand va convine, spuneti ca biro a condus-o in ultimele luni, cand nu va convine ceva, spuneti ca tot horoba a condus dar din umbra. deci hotarati-va odata, probabil nici voi nu va mai intelegeti. eu stiu clar doua lucruri, 1. biro a spus cu gura lui la sport total fm prin ianuarie sau februarie, ca desi nu mai are voie la semnatura tot horoba conduce clubul si se asteapta acea dezicie din aprilie(care a si venit) si doi la mana. cu toate respectele pentru biro si pentru ce inseamna el pentru medias, dar inafar de medias nu vad ca l-ar mai cauta vreo echipa din romania sa o conduca din postura de presedinte sau din orice alt post de conducere, deci de unde pana unde are el relatii asa bune in fotbal romanesc? ca a fost 2,3 luni presedinte la mures, nu se pune. :) cat despre dusul echipei de pe 7 pe 1, i se datoreaza in totalitate lui grozavu. nu fiti nebuni. unii sunteti chiar simpatici cum tot timpul intoarceti lucrurile asa cum va convine voua.

   Ștergere
  4. Pe Biro nu il vrea nimeni preşedinte in mocirla din România , dintr-un simplu motiv , Jozsi e un domn , nu are profil de mitocan , badaran sau taranoi. Va spun şi o repet : Jozsi Biro e prieten cu Zoli Iasko care e unul dintre puţini prieteni ai lui Hagi. Iasko e clujean , a fost coleg de cameră cu Hagi la Luceafarul şi acum e tot timpul lângă Hagi la Viitorul. Pentru astia mici care nu au auzit de Luceafarul , a fost o super scoală de fotbal în Bucureşti pe la care a trecut Generaţia de Aur. Grozavu are meritele lui dar nu Grozavu a umblat după fotbalişti , Biro i-a adus , i-a propus , antrenorul a spus da imi place , rămâne. Ca sa înțelegeți şi voi . Asa s-a dus Biro in Austria după Eric , Grillo si Cairo , i-a vazut, a insistat pentru ei , Cristi Pustai i-a bagat la joc si a spus, rămân toţi trei. Da, Horoba a fost la manşă în această perioadă, în sensul că directorii din Gaz nu l-au lăsat din braţe , dar omul cu munca a fost Biro . Leo Grozavu are meritul de a fi acceptat fotbaliştii aduşi de Biro. Au lucrat foarte bine Biro şi Grozavu, de fapt Jozsi Biro e omul cu care se poate lucra , e un tip elegant şi cu foarte mult bun simţ. Asta ca sa înțeleagă şi puștimea din Mediaş cum au decurs lucrurile. Forta Gazu !

   Ștergere
  5. Mai usor cu Biro asta,ca prea mult il laudati pentru ceea ce a facut la culubul asta.Si pe el si pe Boaru.Referitor la jucatorii adusi,sa fim seriosi,uitandu-ma la Grozavu nu am cum a cred vreo data in viata mea ca Biro i-ar fi adus jucatorii astia.Biro care se stie foarte bine cum a iesit din arbitraj,sa o lasam mai moale ca sa nu vorbim mai multe.Despre relatia cu suporterii,a trebuit sa vina unul ca Marginean,care nu are nimic in comun cu Mediasul,sa propuna ca elevii din liceele mediesene sa fie atrasi spre stadion in speranta ca 1 din 10 sa devina suporter al echipei,o idee foarte buna dealtfel,despre care s-a mai vorbit si inainte.Am pus o intrebare la un articol anterior la care nu am primit nici un raspuns,de aceea o mai pun odata:CINE IA OPRIT PE DOMNII BIRO SI BOARU sa puna in practica acest lucru? Marii nostri medieseni!Si cite si mai cite s-ar fi putut face pe toate palierele in acest club,si nu s-au facut.Parerea mea e ca acesti doi domni puteau face mult mai mult si n-au facut!Un singur lucru,sa nu imi spuneti ca datorita lui Horoba n-au putut face mai mult,ca punem punct orcarei discuti inca din start.

   Ștergere
 8. BRAVOOOOOOO !!!!!!!!!!!!!!

  RăspundețiȘtergere
 9. Rusine publicului,a fost 0.S-a tot rugat galeria de ei,degeaba.Rusine.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Usurel, publicul a inceput sa vina la stadion vazind ca echipa merge si are rezultate. Se va crea incet, incet si acel automatism al publicului de a reactiona la indemnurile galeriei. Eu zic ca sint semne bune prin faptul ca oamenii se reintorc la stadion, iar daca va fi cu PROMOVARE, eu zic ca vom avea si mai mult public. Am vazut in tribune multi elevi inimosi care se bucurau si se mai agitau, ar fi bine ca sa fie sustinuta in continuare ideea de a lasa liber la meci pe cei sub 18 ani, din acestia se pot naste 1, 2,3....galerii .

   Mult succes in meciul dificil cu UTA la Arad, si in teren un singur gind, VICTORIA. Vom veni mai multi la stadion, e bine ca avem spectacol fotbalistic si avem rezultate, doar asa putem fi acolo sus.

   HAI GAZU !

   Ștergere
  2. rusine tie pentru gandirea pe care o ai, nu publicului. nu cred ca e obligat cineva sa strige/aplaude, ca vrea galerie. la meci, fiecare face ce vrea si ce simte. poate si eu la meciul cu mioveni puteam sa spun "rusine galeriei" ca la intrarea in tribuna, eram cu un copil mic si trecand pe langa mine niste baieti din galerie, il injurau de mama focului pe horoba, om care nici nu era prezent la meci. sau ca atunci cand chemau jucatorii schimbati la salut, galeria injura steaua si dinamo. echipe care joaca in alta liga, echipe care n-au nicio treaba cu medias, si exemplele pot continua. de aia zic, hai sa ne vedem fiecare de treburile noastre si sa ne vedem fiecare comportamentul nostru.

   Ștergere
  3. Și care e problema ta? Se înjură Horoba, se înjură FCSB. Suntem gazisti, nu stelisti. Muie FCSB!

   Ștergere
  4. De acord ca lumea ar putea fi mai vocala la indemnurile galeriei, dar pt. ca nu ai reactionat nu este o greseala. Am mai fost la alte meciuri si s-a reactionat, se mai intimpla, important este ca lumea a inceput sa vina la stadion, lumea are sperante ca vom vedea aici din nou echipe de Liga1.
   Echipa joaca bine, iar daca baietii au inteles de la sine ca doar prin victorii ramai acolo sus si ca PROMOVAREA rezolva multe neajunsuri, este bine. Ei sint jucatori profesionisti, stiu prin ce trece fotbalul romanesc, vad cum echipe de traditie cu patroni lacomi dispar din peisajul fotbalului romanesc...La noi nu este acea situatie, avem in continuare sponsori de calibru, doar ca birocratia de la STAT si legislatia greoaie face ca livrarea banilor sa se faca dupa N semnaturi. Nu a existat jucator de la GAZ care in final sa nu ia banii, fiecare banut se va lua de catre fiecare jucator... Personal mi-a placut meciul de ieri, am vazut baietii GMM ca ambitia si dorinta de a arata ca locul lor este in Liga1.

   HAI GAZU !

   Ștergere
  5. Cati spectatori au fost?

   Ștergere
  6. Unde vin spectatorii? La precedentul meci cu stegarii unde am câștigat cu 2:1 au fost 1500 spectatori, ieri au fost vreo 750. Lumea nu vine, cu Mioveni am fost cam 500. Rușine suporterilor de liga 1. Ieri, in liga 3 la meci la ASU Poli timișoara au fost 7500 spectatori. 7500 la liga 3 la echipa mai slabă decât noi. Voi de ce nu veniți?

   Ștergere
  7. Pai daca conducerea nu mai lipeste afise in tot orasul ca e meci cum sa vina lumea ? De unde sa stie lumea ca e meci?Nu toti stau pe facebook ca sa afle.Si sa repare in pana mea difuzoarele de la stadion.

   Ștergere
  8. La victoria cu Brașov cu 2:1 am fost 800, ieri am fost 500. Nu e greu sa știe lumea, la Chindia cum pot merge 3000, 4000 la fiecare meci? Cand am jucat cu ei, nu era nici un afis în Târgoviște.

   Ștergere
  9. Ai umblat tu prin Targoviste sa te uiti dupa afise?:)) hai nu fi comic.Dar afisele te-ar ajuta mult, daca ai impanzi orasul cu afise,te mai alegi cu cateva sute de persoane.La stadion in mare parte vin doar cei care vad anunturile cu meciul.Cei care nu au facebook,habar nu au cand joaca Gazu,stiu treaba asta,m-au intrebat prieteni cand mai are Gazu meci acasa, si le-am zis, azi are,peste 2 ore..

   Ștergere
  10. bai copii lasati prostiile.1 la mana, pai voi comparati orasul timisoara cu medias? Timisoara are spre 500 de mii de locuitori, pe cand medias spre 30 de mii. observati diferenta? si 2 la mana, spre deosebire de medias, targoviste e resedinta de judet, deci populatie mai multa ca la medias.. de aici si numarul mai mare de spectatori. dar cu siguranta nu merg la chindia meci de meci 3, 4 mii de spectatori. cand va apucati sa scrieti pe internet, va rog nu va mai drogati. media de 500 de spectatori la medias, e una buna. normal ca la un meci in timpul saptamanii nu vine lumea. omul care lucreaza de la 9 la 18 fiti siguri ca merge acasa, sa manance si sa-si vada de treaba, nu merge la fotbal, mai ales ca meciurile gazului mai tot timpul sunt televizate.

   Ștergere
  11. echipa nu are bani sa scoata biletele color, sa faca program de meci dar voi vreti sa faca zeci, sute de afise meci de meci sa anunte ora si ziua. :)))) chiar vreau sa vad o persoana care nu stie cand are gazu meci. poate doar aia din varf de munte care n-au curent. la radio medias e emisiune despre sport, la nova, pe internet, sunt o gramada de feluri in care poti sa afli cand e meci, asta daca chiar vrei sa afli

   Ștergere
 10. doamne cati tarani sunt in medias , m-am speriat, duceti -va draq de saraci

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. ANONIM 20 aprilie 2016, 19:34 !
   Cred ca ai o problema grava cu capul. Mai mereu apari pe aici si dai cu bita in balta. Vorba batrinilor, "Unui om nu-i poti cere mai mult decit il duce capul", si aveau mare dreptate, te incadrezi perfect in acel tip de om. Sarmanul de tine, ar fi bine se te adresezi serviciilor sociale din Primarie pt. pensie de ajutor de handicapat.

   Ștergere
 11. Timisoara are vreo 300.000 de locuitori,te ajuta wikipedia daca nu sti.Ce

  RăspundețiȘtergere
 12. Este bine ca s-au dat banii la jucatori ( 2 salarii). La Arad va fi un meci tare, dar avem nadejde ca baietii vor incerca o noua victorie care sa le consolideze pozitia in clasament.

  HAI GAZU !

  RăspundețiȘtergere

Gazistul are tot dreptul de a şterge comentariile.