Debut cu victorie pentru Gaz Metan în Liga1Gaz Metan a câștigat meciul din prima etapă a Ligii 1 cu scorul de 2-1, partidă jucată pe teren propriu în fața celor de la A.S.A. Tg. Mureș. Primul gol el echipei noastre a fost marcat de Llullaku în urma unui penalty dictat de centralul întâlnirii, Alexandru Tudor în minutul 32. Stăncioiu a apărat în prima fază șutul executat de șeptarul gazist dar mingea a ajuns din nou la kosovar care nu l-a mai iertat pe goalkeeperul oaspeților și a trimis în poartă, deschizând astfel scorul. Înainte cu 3 minute până la finalul primei reprize, jucătorul care a provocat penalty-ul pentru Gaz Metan, Candrea a reușit să aducă egalitatea pe tabelă, trimițând fără speranțe pentru Pleșca după un corner executat de Ursu. Echipa noastră revine în avantaj, restabilind și scorul final totodată în minutul 62 când Mircea Axente trimite cu capul din apropierea porții apărate de Eduard Stăncioiu. Se termină 2-1 și Gaz Metan revina cu o victorie în Liga 1. 

Echipele:
Gaz Metan: Pleșca - Crețu, I. Cristea, R. Zaharia, Trtovac, Buzean - Al. Munteanu, Susnjar, Llullaku - Axente, Gavra
Rezerve: Greab, Danci, Petre, Bic, Al. Zaharia, Eric, Buziuc
Antrenor: Cristi Pustai

ASA Tg. Mureș: Stăncioiu - Matei, Cordoș, Dobrosavlevici, Bucur - Candrea - Zicu, Ursu, E. Dică, Borza - F. Andre
Rezerve: Viciu, Feketics, Szasz, Hamed, Chertes, Kuku, Petra
Antrenor: Dario Bonetti

19 comentarii:

 1. penalty dictat de centralul întâlnirii, Martin Tudor în minutul 32
  ...cum se numeste centralul intalnirii?

  RăspundețiȘtergere
 2. PAul ce stii,intra Gazul in insolventa?

  RăspundețiȘtergere
 3. Cica intra in insolventa, urat asa. Scrie faliment ca si la rapid in cativa ani.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Nu intra.Nu va mai luati dupa presa.Cand vedeti ceva postat aici pe site atunci inseamna ca e real.

   Ștergere
  2. Nu i vorba ca ne luam dupa presa, doar ca si pustai a zis la interviu ca lui nu i place sa se zica insolventa, ci reorganizare si ca asteapta sa li se aprobe planul de reorganizare, deci ceva tot e adevarat

   Ștergere
  3. Ai dreptate , daca nu era nimic adevarat , Pustai ar fi infirmat zvonurile , ori el a spus ca pt problemele astea sa se intrebe conducerea.

   Ștergere
  4. e foarte probabil ca in urmatoarele saptamani gazu sa intre in insolventa si va spun si de ce. 1. de sezonul viitor echipele care intra in insolventa sunt aspru sanctionate de lpf, sanctiuni care pot ajunge pana la regtrogradare in ultimul esalon. 2. dupa cum s-a scris si in presa, fiscul nu mai vrea sa amane plata acelei datorii de 3, 4 milioane de euro pe care gazu o are inca de cand functiona pe societatea veche. ii o datorie de 10 ani, poate si mai mult. si atunci singura solutie ca lucrurile sa se indrepte, e ca gazu sa intre in insolventa/reorganizare si esalonat.. in 3, 4, 5 ani pe cat timp i se aproba reorganizarea sa plateasca cel putin o parte din acea datorie. atat timp cat gazu ramane in liga 1, produce bani din drepturi tv si din vanzare de jucatori, nu are cum sa ajunga in situatia rapidului, gazu daca intra in insolventa o sa aiba drumul lui dinamo. sta in insolventa cativa ani, plateste anual rata care trebui si cu asta basta. din moment anaf-ul voia sa faca o licitatie si sa vanda toate bunurile echipei aflate sub sechestru, din moment ce acea licitatie nu a mai avut lot, inseamna ca cei din conducere au convenit cu fiscul la o intelegere. despre ce intelegere poate fi vorba, alta decat insolventa? :)

   Ștergere
 4. E vorba de problemele alea cu ANAF banuiesc , dar acolo inca e proces care se judeca. Daca va luati dupa presa , azi nu trebuia sa jucam la Medias pentru ca aveam tot sub sechestru :))
  Vis-a-vis de meci , mi-a placut alcatuirea echipei de azi , chiar daca am jucat cu 6 fundasi. Mi-a placut ca am jucat cu 4 ofensivi , respectiv 2 varfuri de careu , lucru pe care nu l-am mai vazut la Pustai.

  RăspundețiȘtergere
 5. ASa are lot slab rau, numai anonimi, in afara de stancioiu, cordos, e. dica si zicu! anu asta retrogradeaza daca nu se intaresc!
  noi se pare ca jucam destul de bine, asa pentru un prim meci de liga 1

  RăspundețiȘtergere
 6. Urmeaza un meci foarte greu la Iasi,speram macar la un egal.

  RăspundețiȘtergere
 7. Cel mai mult conteaza sa ne castigam meciurile de pe teren propriu.
  Daca din 13 meciuri scoatem 7 victorii acasa , eu zic ca avem sanse chiar la playoff , pentru ca e imposibil sa nu facem vreo 2 victorii si in deplasare. Acasa putem juca la victorie orice meci , si nu exagerez cu nimic. Echipele sunt foarte slabe , trebuie doar motivatie si dorinta sa castigi , s anu te multumesti cu un punct cu Voluntari , CFR , chiar si Dinamo , Steaua etc. Atacati nene si o sa vedeti ca vom catsiga cel putin 7 din 13.

  RăspundețiȘtergere
 8. facem de-o deplasare la iasi? vorbeste cu mircea daian ca vrem sa mergem la iasi, fa acum o lista si vedem cam cati ar fi disponibili.
  cel putin un microbuz de 16 locuri!!!

  hai gazu

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. cn drq mere pan la iaji we pt un meci de folbal?

   Ștergere
  2. eu as merge la iasi sa sustin gazu!!! sigur neam aduna de un microbuz macar!

   Ștergere
  3. si eu as vrea sa mergem la iasi! hai gazu!

   Ștergere
 9. Cine e mircea daian asta?nu l-am vazut in galerie sezonul trecut,si acum cum am promovat a venit iarasi, de ce? sa isi faca iarasi imagine pe chelea galeriei,ca in 2010-2011,dupa ce isi face imagine destula,pleaca.

  RăspundețiȘtergere
  Răspunsuri
  1. Cristi Vitrometan25 iulie 2016, 22:17

   Aici am atasat 2 link-uri sa vedeti cine-s "romanii", Mircea Daian si Willy Schuster, si ce urmaresc:

   http://www.dantanasa.ro/cozi-de-topor-romanul-mircea-daian-la-tabara-extremistilor-maghiari-de-la-emi/

   http://iongirnod.blogspot.ro/2014/04/medieseanul-mircea-daian-face-jocurile.html

   Ștergere
  2. Inca un articol foarte interesant descoperit pe acest site . http://www.gazistul.ro/2012/02/de-ce-nu-mai-avem-galerie-la-fotbal.html

   Ștergere
 10. iar s-a bagat daian la galerie? :)) cum a vazut ca s-a schimbat presedintele si e rost de facut cascaval, cum a revenit la fotbal. el sa stea linistit in banca lui si sa duca lupte pentru autonomia ardealului :)), ca oricum fotbal nu prea stie.

  RăspundețiȘtergere

Gazistul are tot dreptul de a şterge comentariile.